Czytasz dzięki

Hitachi zamraża brytyjski projekt nuklearny

opublikowano: 17-01-2019, 13:03

Koncern Hitachi podjął decyzję o zamrożeniu realizacji wartego 3 bln jenów (28 mld USD) projektu energii jądrowej w Wielkiej Brytanii, donosi Reuters. Japoński gigant postanowił w związku z tym dokonać odpisu o wartości 300 mld jenów.

Decyzja o zawieszeniu projektu podyktowana została niemożnością znalezienia przez należącą do Hitachi spółkę Horizon Nuclear Power prywatnych inwestorów dla swoich planów budowy elektrowni w Anglesey w Walii, która według planów ma dostarczyć około 6 procent energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii.

Hitachi
Zobacz więcej

Hitachi fot. REUTERS/Toru Hanai/Forum

Aby uspokoić inwestorów, Hitachi wezwał brytyjski rząd do zwiększenia wsparcia finansowego dla projektu, ale zawirowania związane ze zbliżającym się wyjściem kraju z Unii Europejskiej ograniczyły możliwości Londynu w zakresie opracowania nowych planów finansowania.

Pierwotnie Hitachi postawił na grupę japońskich inwestorów i rząd brytyjski, z których każdy przejął po jednej trzeciej udziałów w części kapitałowej projektu. Projekt byłby finansowany w jednej trzeciej z kapitału własnego, a w pozostałej części z długu.

Hitachi kupił Horizon w 2012 roku za 696 mln funtów (1,12 mld USD) od koncernów E.ON i RWE, ponieważ niemieckie przedsiębiorstwa energetyczne zdecydowały się sprzedać wspólne przedsięwzięcie po wyjściu Niemiec z energetyki jądrowej po wypadku w japońskiej Fukushimie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane