ICSG prognozuje nadpodaż miedzi w tym i przyszłym roku

opublikowano: 05-05-2021, 08:41

International Copper Study Group (ISCG), międzyrządowa organizacja największych producentów i konsumentów miedzi ogłosiła raport, w którym przekonuje, że tegoroczna i przyszłoroczna podaż metalu będzie większa niż popyt.

W środę kurs miedzi notowanej w Londynie pokonał psychologiczną barierę 10 tys. USD. Metal zdrożał o ponad 90 proc. przez ostatnie 12 miesięcy i jest najdroższy od 2011 roku. Wzrost ceny tłumaczony jest oczekiwanym wzrostem popytu w związku z ożywieniem globalnej gospodarki po kryzysie spowodowanym przez pandemię oraz spodziewaną niedostateczną podażą miedzi.

- Szacunki ICSG mocno kontrastują z oczekiwaniami wielu uczestników rynku, którzy prognozują znaczny niedobór miedzi na rynku w tym roku – zwraca uwagę Daniel Briesemann, analityk Commerzbanku. – Jeśli ICSG okaże się mieć rację, wysoka cena miedzi nie będzie miała usprawiedliwienia z powodów fundamentalnych i powinna być znacząco niższa – dodał.

Największe banki, m.in. Goldman Sachs, a także pośrednicy handlu surowcami, jak Trafigura Group, spodziewają się wzrostu ceny miedzi wyraźnie powyżej rekordu z 2011 roku, wynoszącego 10190 USD za tonę. Twierdzą, że szybko rosnący popyt przyczyni się do pogłębienia deficytu miedzi.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

ICSG przewiduje tymczasem, że konsumpcja miedzi zmieni się w niewielkim stopniu w tym roku, wzrośnie natomiast produkcja. Eksperci organizacji prognozują, że nadwyżka na globalnym rynku rafinowanej miedzi sięgnie ok. 80 tys. ton w tym roku i 110 tys. ton w przyszłym. W 2020 roku był deficyt miedzi wynoszący ok. 600 tys. ton.

Obecnie kurs miedzi rośnie o 1,8 proc. do 9982,50 USD za tonę. Wcześniej w środę dochodził do 10037 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane