IEEFA: PGE musi szybciej odchodzić od węgla

opublikowano: 12-02-2020, 12:08

Eksperci IEEFA uważają, że Polska Grupa Energetyczna (PGE) musi szybko inwestować w zmniejszenie emisji dwutlenku aby zapobiec pogorszeniu wyników w nadchodzących latach, donosi Monetel.

Instytut Ekonomii Energii i Analiz Finansowych (IEEFA) zwraca uwagę, że w pierwszym półroczu 2019 roku aż 90 proc. energii PGE generowała z węgla. Spółka mocno także inwestowała w aktywa węglowe, m.in. budując trzy nowe bloki energetyczne.

- Ale opłacalność tych elektrowni na węgiel kamienny i brunatny będzie spadać w latach dwudziestych w wyniku rosnących kosztów węgla, spadających opłat za zapewnienie mocy i wysokich kosztów utrzymania – głosi raport IEEFA.

Jego autorzy uważają, że z tego powodu PGE powinien inwestować w niskowęglowe, mało ryzykowne i generujące dużo gotówki aktywa, szczególnie odnawialne źródła energii, aby skompensować spadek opłacalności węgla w miarę upływu czasu.

Przyznali, że PGE przyjęła ambitne cele w obszarze OZE, ale dotyczą one głównie końca dekady.

Paolo Coghe, analityk rynku energii i współautor raportu IEEFA powiedział Montel, że PGE powinna „przynajmniej” podwoić obecne plany dotyczące budowy instalacji wiatrowych i solarnych do 2030 roku i do tego czasu zaprzestać częściowo produkcji z węgla kamiennego i brunatnego.

- To miałoby efekty w postaci utrzymania cash flow, ale zysk netto nadal spadałby do 2030 roku, przyjmując perspektywę wyższej ceny węgla – powiedział Coghe. – Aby zachować zysk netto, PGE powinna iść dalej, rezygnując z węgla i instalując instalacje na OZE – dodał.

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, montelnews.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy