Ile warta jest twoja premia? (KOPNIAK KARIEROWY)

Młoda kobieta ma dokładnie dwa dni i jedną noc, by przekonać znajomych do rezygnacji z premii.

Od piątku w polskich kinach wyświetlany jest nowy film braci Dardenne pt. „Dwa dni, jedna noc”. To poważny i do bólu współczesny obraz z rewelacyjną Marion Cotillard w roli głównej.   

Cykl weekendowych felietonów poświęconych zagadnieniom pracy i kariery. W
 dniu odpoczynku szukamy nowych impulsów przydatnych na co dzień w życiu
 zawodowym. Chcemy inspirować i motywować, ale także stosować 
mobilizujące „kopniaki”. Bądźcie z nami!
Zobacz więcej

KOPNIAK KARIEROWY:

Cykl weekendowych felietonów poświęconych zagadnieniom pracy i kariery. W dniu odpoczynku szukamy nowych impulsów przydatnych na co dzień w życiu zawodowym. Chcemy inspirować i motywować, ale także stosować mobilizujące „kopniaki”. Bądźcie z nami! Fotolia

Jean-Pierre i Luc Dardenne’owie kilkanaście lat temu przeczytali historię pracowników pewnego koncernu, którzy zostali postawieni przed wyborem jednej z dwóch możliwości. Pierwsza zakładała otrzymanie rocznej premii, ale jednocześnie zwolnienie kolegi. Druga oferowała utrzymanie zagrożonej posady w zamian za rezygnację całego zespołu z premii. Belgowie przenieśli historię do filmu.  

- Kapitalizm ciągle wystawia naszą empatię na próbę. Pracujemy ciężko, zarabiamy ciągle za mało. Koledzy Sandry z filmu nie chcą przeznaczyć dodatkowych pieniędzy na luksusy: oni tych pieniędzy naprawdę potrzebują. Wszyscy żyją pod ogromną presją - muszą zapłacić rachunki, boją się sprzeciwić szefowi, stracić pracę. To wywołuje rywalizację. Konkurencja jest ogromna: jak nie dajesz rady, jak masz inne zdanie, ktoś cię zastąpi - mówi Jean Pierre Dardenne w wywiadzie udzielonym „Gazecie Wyborczej”.  

Problem nie jest nowy, sam temat filmu także nie jest szczególnie oryginalny, a jednak niezmiennie aktualny i w zasadzie dość powszechny. Dwa dni i jedna noc głównej bohaterki o imieniu Sandra mogą się powtórzyć w wielu firmach i na różnych stopniach zawodowej drabiny.  

Trudno w to uwierzyć? Chwila refleksji. Idziesz w poniedziałek do pracy, siadasz przy biurku, włączasz komputer i pijesz ulubioną kawę. Nagle szef wzywa zespół i ogłasza: albo tniemy roczne premie, albo kolega X traci pracę. Kolega X postanawia walczyć. Decyduje się na ratunkową wędrówkę od biurka do biurka, przeprowadza zakulisowe rozmowy i pertraktacje. Przedstawia rzeczowe argumenty, prosi o pomoc.  

Przeliczasz pieniądze, przez głowę przepuszczasz raz jeszcze zakupowe plany związane z obiecanym bonusem. Co robisz? Jaką decyzję podejmujesz?   

Bracia Dardenne zapraszają do kin. Życie zaprasza na swoje przedstawienie.

PRZECZYTAJ INNE TEKSTY Z SERII "KOPNIAK KARIEROWY">>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Ile warta jest twoja premia? (KOPNIAK KARIEROWY)