Indeks Nikkei pobił 16-miesięczny szczyt

Tadeusz Stasiuk
20-10-2003, 00:00

Po raz kolejny w ostatnich kilku tygodniach najlepszym rynkiem było Tokio. W ciągu minionych czterech sesji (w poniedziałek w Japonii było święto) główny indeks tamtejszej giełdy rynku, Nikkei 225, wzrósł o ponad 4 proc. W efekcie wzmożonych zakupów w piątek, wprawdzie nieznacznie, ale znowu pobił 16-miesięczny szczyt. Zyski mogłyby być jeszcze wyższe, gdyby nie spadkowa, środowa sesja.

Popyt na akcje generowały dwa czynniki. Pierwszy to osłabienie jena, a drugi to bardzo dobre wyniki Motoroli i kilku innych spółek technologicznych. Azjatyccy inwestorzy zdecydowanie bardziej entuzjastycznie w porównaniu z europejskimi graczami podchodzili do publikowanych danych finansowych.

Nadzieje na wyższe zyski japońskich eksporterów mocno podciągnęły wyceny TDK, Fuji Photo czy Toyoty. Udany tydzień odnotowały walory Sony. Tylko w piątek kurs japońskiego giganta technologicznego zyskał 3 proc. na wieść o nawiązaniu współpracy z koreańskim Samsung Electronics. Spółki chcą wspólnie zainwestować ponad 900 mln USD w budowę ciekłokrystalicznych monitorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Indeks Nikkei pobił 16-miesięczny szczyt