Indeks Strachu stał się bezużyteczny. Zastąpi go dolar (WYKRES DNIA)

Kupowanie dolara, a nie gra na zwyżkę tzw. Indeksu Strachu, stała się najlepszym zabezpieczeniem przed rynkowymi zawirowaniami, uważa Hyun Song Shin z Banku Rozliczeń Międzynarodowych (BIS).

Notowania Indeksu Dolara (linia biała, skala lewa), na tle zachowania wskaźnika VIX (linia beżowa, skala prawa)
Zobacz więcej

Notowania Indeksu Dolara (linia biała, skala lewa), na tle zachowania wskaźnika VIX (linia beżowa, skala prawa) Bloomberg

Indeks Strachu VIX, odzwierciedlający oczekiwaną przez inwestorów przyszłą zmienność na giełdzie nowojorskiej, bezpowrotnie stracił funkcję barometru apetytu na ryzyko. Tak przynajmniej uważa Hyun Song Shin, szef działu analiz w BIS. Jego zdaniem bieżące natężenie obaw inwestorów obecnie znacznie lepiej odzwierciedlają notowania dolara – waluty najchętniej używanej do finansowania zlewarowanego zakupu aktywów ryzykownych. Silniejszy dolar może obniżyć zapotrzebowanie inwestorów na kredyt, czemu towarzyszyłby spadek zainteresowania kupowaniem aktywów ryzykownych, napisał Hyun Song Shin w raporcie datowanym na wtorek.

„Dolar przejął od VIXu rolę barometru apetytu na ryzyko. Dlatego na umocnieniu dolara wszyscy będą stratni” – czytamy w raporcie.

Prowadzone po kryzysie finansowym niekonwencjonalne łagodzenie polityki przez Fed zmniejszyło zmienność na rynkach finansowych, spychając wskaźnik VIX do średnio notowanych w tym roku 16 punktów z rekordowych 81 punktów notowanych osiem lat temu. Jednocześnie skłoniło jednak inwestorów szukających taniego finansowania do sięgnięcia po dolara, co umacnia amerykańską walutę przy okazji zamykania przez nich długich pozycji w aktywach ryzykownych. Tym samym to długie pozycje na dolarze, a nie w kontraktach na Indeks Strachu, stały się najlepszym zabezpieczeniem przed rynkowymi zawirowaniami.

„Kiedy zobowiązania zaciągnięte w dolarze stały się tak duże, jego umocnienie zaczęło narażać pożyczających i pożyczkodawców na zmiany wycen, wywierając w ten sposób wpływ na kondycję ich bilansów” – zauważał Hyun Song Shin.


Notowania Indeksu Dolara (linia biała, skala lewa), na tle zachowania wskaźnika VIX (linia beżowa, skala prawa). Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy