Inflacja konsumencka w Wlk. Brytanii nieoczekiwanie wyhamowała

Tadeusz Stasiuk, BBC
opublikowano: 24-03-2021, 08:51

W lutym doszło do zaskakującego wyhamowania wzrostu inflacji konsumenckiej na Wyspach Brytyjskich. Z kolei ceny producentów wzrosły mocniej niż oczekiwano.

fot. REUTERS/Toby Melville/File Photo/Forum

Opublikowane przez Narodowy Urząd Statystyczny (ONS) dane pokazały, że w drugim miesiącu 2021 r. inflacja CPI wyniosła 0,4 proc. w porównaniu z lutym 2020 r. Odczyt na tym poziomie zaskoczył ekonomistów, którzy liczyli na zdynamizowanie presji inflacyjnej do 0,8 proc. z 0,7 proc. w styczniu.

W odniesieniu do poprzedniego miesiąca, CPI zwiększyła się o 0,1 proc. przy medianie oczekiwań na poziomie 0,5 proc. i spadku o 0,2 proc. w styczniu.

ONS podkreślił, że zaskoczeniem był przede wszystkim spadek cen odzieży, która w lutym tradycyjnie notuje wzrostową tendencję. Ale – jak twierdzi ONS – pandemia zakłóciła wzorce sezonowe. To pierwszy taki przypadek od 2007 r. Odzież była tańsza o 5,7 proc. w ujęciu rocznym notując największy tego typu spadek od listopada 2009 r.

Drożały z kolei benzyna i olej napędowy co wiązało się z silną zwyżką kwotowań ropy na światowym rynku.

Inflacja bazowa CPI - z wyłączeniem wpływu zmiennych cen żywności i energii - spadła do 0,9 proc. z 1,4 proc.

Tymczasem w lutym odnotowano mocną zwyżkę cen producenckich. Inflacja PPI wyniosła w ujęciu rocznym 0,9 proc. przy prognozie na poziomie 0,3 proc. i spadku o 0,2 proc. w styczniu. Również w ujęciu miesięcznym zostały przekroczone prognozy . PPI względem stycznia wzrosła o 0,6 proc. przy projekcji rzędu 0,3 proc. W styczniu wskaźnik ukształtował się na poziomie 0,4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane