Inflacja producencka w Brazylii najwyższa od ponad sześciu lat

opublikowano: 02-03-2021, 14:27

Gwałtownie rosną ceny producentów w brazylijskiej gospodarce. Miesięczna inflacja znalazła się już na najwyższych poziomach od ponad sześciu lat, donosi Reuters.

fot. Marcelo Sayao/EFE/Forum

Według danych opublikowanych przez urząd statystyczny IBGE, w styczniu inflacja PPI wyniosła 3,36 proc. To drugi pod względem skali wynik odkąd porównywalne dane są archiwizowane od 2014 r. Najwyższy wskaźnik cen producentów odnotowano w październiku ubiegłego roku na poziomie 3,4 proc.

Tymczasem roczna stopa inflacji producenckiej wyniosła w styczniu aż 23 proc.

Największy udział w styczniowej aprecjacji miał wzrost inflacji w przemyśle górniczym (10,7 proc. w ujęciu miesięcznym i aż 52,9 proc. licząc rok do roku) i był najwyższy spośród wszystkich 24 analizowanych rodzajów działalności.

Drugim najważniejszym czynnikiem był 5,3-proc. wzrost cen benzyny i związanych z nią produktów. Ostatnie miejsce na pudle w tym zestawieniu przypadło przemysłowi metalowemu.

Po tak znaczących ruchach cen w górę oczekuje się, że brazylijski bank centralny podniesie stopy procentowe w przyszłym miesiącu. Zwłaszcza, że inflacja konsumencka zmierza w kierunku przebicia celu banku na poziomie 3,75 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz stasiuk

Polecane