Inflacja producentów w Niemczech wyraźnie wyhamowuje

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 20-01-2023, 09:09
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Najnowsze dane potwierdzają spadek presji inflacyjnej w największej europejskiej gospodarce. W dużej mierze to zasługa niższych cen energii, informuje Reuters,

fot. Bloomberg

Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego Destatis, w grudniu 2022 r. inflacja producencka w Niemczech odnotowała spadek o 0,4 proc. w ujęciu miesięcznym, który jednak nie sprostał oczekiwaniom ekonomistów. Mediana ich prognoz sugerowała bowiem zniżkę trzykrotnie wyższą. Dynamika spadku wyhamowała też względem listopada, kiedy to PPI zmniejszyła się o 3,9 proc. Niemniej jednak grudzień był trzecim miesiącem z rzędu z ujemnym wynikiem.

W porównaniu z tokiem wcześniej widać jednak wyraźny spadek dynamiki wzrostu. Ceny bowiem były już tylko o 21,6 proc. wyższe. W tym przypadku konsensus rynkowy sugerował spadek do 20,8 proc. po wzroście o 28,2 proc. w listopadzie.

Jak podkreślił Destatis, dzięki spadkom cen gazu ziemnego i produktów naftowych, koszty energii spadły o 1 proc.

W całym 2022 r. PPI odnotowała 32,9-proc. wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane