Inflacja w obszarze Tokio najwyższa od 40 lat

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 25-11-2022, 08:22
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Powoli również Japonia, kojarzona do niedawna z dezinflacją odczuwa skutki coraz mocniejszego wzrostu cen. Inflacja co miesiąc wchodzi na kolejne wielodekadowe szczyty, podkreślając trwałość zjawiska, informuje Reuters.

Tokio, Japonia
Tokio, Japonia
fot. Bloomberg

Najnowszym potwierdzeniem siły inflacji jest jej mocny wzrost w obszarze stołecznego Tokio, który traktowany jest jako swoisty wskaźnik zmian w całym kraju. W listopadzie tzw. inflacja bazowa wyniosła w tym regionie 3,6 proc. rok do roku notując wzrost z 3,4 proc. miesiąc wcześniej. Tym samym bazowa CPI znalazła się na najwyższym poziomie od kwietnia 1982 r. kiedy wyniosła 4,2 proc. Przekroczyła również prognozy, które zakładały wzrost do 3,5 proc.

Dane wskazują, że inflacja napędzana jest przede wszystkim przez rosnące rachunki za żywność i energię elektryczną. Sytuację kompiluje słabość jena, która zmusza firmy do przerzucania wyższych kosztów importu na konsumentów.

Zdaniem ekonomistów, rosnące tempo podwyżek, przy słabym jenie sugerują, że inflacja może utrzymać się na wysokim poziomie przez długi czas w przyszłym roku.

Cel banku centralnego zakłada inflację na poziomie około 2 proc. Tymczasem ogólnokrajowa bazowa CPI w październiku kształtowała się na poziomie 3,6 proc. i również była najwyższa od 40 lat. Daleko jej jednak do dwucyfrowych wartości jakie notowane są m.in. w kilku europejskich gospodarkach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane