Inflacja w Wlk. Brytanii najwyższa od 30 lat

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 19-01-2022, 09:03

Poziom grudniowej inflacji w brytyjskiej gospodarce negatywnie zaskoczył skalą wzrostu. Wspięła się ona bowiem na najwyższy pułap od 1992 r., informuje agencja Bloomberg.

fot. Hollie Adams/Bloomberg

Według danych Narodowego Urzędu Statystycznego (ONS) ceny konsumpcyjne w Wielkiej Brytanii w grudniu 2021 r. wzrosły o 5,4 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Tymczasem mediana prognoz zakładała dynamikę na poziomie 5,2 proc. po wzroście o 5,1 proc. miesiąc wcześniej.

Z kolei bazowa CPI, nie obejmująca wrażliwych na wahania cen żywności i energii wyniosła w grudniu 4,2 proc. W tym przypadku spodziewano się jej utrzymania na poziomie 4 proc., takim jak w listopadzie.

W ujęciu miesięcznym zarówno liczona ogółem, jak i bazowa CPI odnotowały wzrost o 0,5 proc.

Inflacja w czwartym kwartale 2021 r. wyniosła średnio 4,9 proc. i była wyższa niż prognozowane przez Bank Anglii 4,3 proc.

Środowe dane wywierają jeszcze większą presję na Bank Anglii w kwestii dalszego zacieśniania polityki monetarnej po tym jak w grudniu instytucja przeprowadziła pierwszą podwyżkę stóp procentowych od wybuchu pandemii.

Istnieją bowiem poważne obawy, że w pierwszym półroczu inflacja może przekroczyć poziom 6 proc. To oznaczałoby wartość trzykrotnie wyższą od celu banku centralnego.

ONS podkreśla, że wzrost napędzany był w grudniu przez żywność i napoje bezalkoholowe, restauracje i hotele, meble i artykuły gospodarstwa domowego oraz odzież i obuwie. Sugeruje to, że wzrosty cen przesunęły się poza energię. Wzrosły również koszty transportu i paliw silnikowych, zwiększając roczny wskaźnik inflacji o ponad 1 punkt procentowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane