ING Bank Śląski kupił sobie kawałek TFI

opublikowano: 18-12-2018, 22:00

Nazwy się nie zmienią, ale NN Investment Partners i ING Bank Śląski znów łączą więzy kapitałowe.

Dwie holenderskie grupy finansowe postanowiły zacieśnić współpracę na polskim rynku. W efekcie zawartego porozumienia ING Bank Śląski nabędzie 45 proc. udziałów NN Investment Partners TFI. NN jest czwartym TFI w Polsce pod względem aktywów ulokowanych na rynku finansowym. Wynoszą one 14 mld zł. Za mniejszościowy udział w tym biznesie bank zapłaci 177,2 mln zł plus 2,5 proc. w skali roku za okres od 1 stycznia 2018 r. do dnia zamknięcia transakcji. Ma to nastąpić w pierwszej połowie 2019 r. ING Bank Śląski będzie uprawniony do otrzymania dywidend począwszy od dywidendy za 2018 r.

— Partnerstwo z ING Bankiem jeszcze bardziej wzmocni naszą pozycję na polskim rynku i będzie wspierać naszą strategię wzrostu aktywów. NN TFI i ING Bank Śląski będą wspólnie oferować fundusze inwestycyjne klientom detalicznym banku, a także zapewniać rozwiązania emerytalne. Razem jesteśmy dobrze przygotowani do dalszego budowania silnego i stabilnego biznesu na polskim rynku — komentuje Satish Bapat, prezes NN Investment Partners.

— W ING Banku Śląskim stawiamy na rozwój organiczny, ale nie wykluczamy akwizycji jeśli pojawia się możliwość rynkowa, która pozwala nam uatrakcyjnić naszą ofertę. Obecnie NN TFI to dla naszych Klientów sprawdzony i pewny dostawca rozwiązań inwestycyjnych. W przyszłości ścisła współpraca obu podmiotów przyczyni się do dalszego rozwoju oferty produktowej. Związek z bankiem umożliwi NN TFI dostęp do szerokiej sieci dystrybucji. Natomiast dla banku posiadanie pakietu 45 proc. akcji pozwala w istotny sposób partycypować we wzroście wartości spółki. Ta transakcja da nam impuls do dalszego rozwoju — zaznacza Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego.

Bank i TFI przez lata były już powiązane kapitałowo. TFI nosiło zresztą nazwę ING. Grupa ING miała jednak poważne problemy po krachu Lehman Brothers i holenderskie władze nakazały oddzielenie działalności bankowej od ubezpieczeniowej i inwestycyjnej. Doszło do tego w 2014 r. W efekcie działający w Polsce bank i TFI trafiły do dwóch różnych firm, a TFI zmieniło jeszcze nazwę. Wejście w życie dyrektywy MiFID II sprawia jednak, że banki wolą mieć własne TFI, niż współpracować z niezależnymi. ING Bank Śląski własnego TFI nie miał. Brał udział w procesie sprzedaży polskiego Union Investment, ale ostatecznie trafiło ono niedawno do ubezpieczeniowej grupy Generali.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu