Innova liczy na ciekawy rok

Fundusz, do którego należy m.in. Wirtualna Polska, szykuje 50-80 mln EUR na tegoroczne akwizycje. Zerka na dobra konsumpcyjne i przemysłowe.

Innova Capital, jeden z największych funduszy private equity w Polsce, miał dobry ubiegły rok. Kupił Wirtualną Polskę, Bakalland i Delectę, sprzedał Libet. Zamknęły się też transakcje sprzedaży Emitela i GTS. W funduszu działo się więcej niż u konkurencji.

— Mamy jednak pewien niedosyt. Niepewność makroekonomiczna wstrzymywała decyzje o zmianach własnościowych, a równocześnie wyceny właścicieli były wciąż zbyt wysokie — mówi Andrzej Bartos, partner zarządzający Innova Capital. Jeden z największych i najdłużej obecnych w Polsce funduszy private equity z nadzieją patrzy na 2015 r. Ma być lepszy niż poprzedni.

— Spodziewam się, że w tym roku zainwestujemy 50-80 mln EUR, prawdopodobnie w 2-3 podmioty — mówi Andrzej Bartos.

Rozbudowa portfela

Po udanej akwizycji Bakallandu i Delecty szefowie funduszu chcą pójść za ciosem i inwestować w obszarze dóbr konsumpcyjnych. Rok wydaje się dobry na kupno producenta pieluszek czy kosmetyków, ale konsolidacja obu spółek spożywczych też daje spore pole do popisu. Bakalland już zapowiadał, że chce rozwijać portfel zdrowych przekąsek, a konsolidacja spółek z rozdrobnionej branży spożywczej da mu przewagę skali. Innova zapewne przyjrzy się m.in. możliwości kupna producentów wafli Good Food i Sonko, którzy szukają właściciela.

— Będziemy się przyglądać dodatkowym akwizycjom dla Bakallandu i Delecty, bo chcemy rozwijać portfel marek grupy — mówi Andrzej Bartos.

Dobra konsumpcyjne to nie wszystko. Innova jest od lat silna w segmencie przemysłowym i przygląda się potencjalnym akwizycjom w tym obszarze, choć raczej pod kątem usług i producentów sprzętu niż dużego przemysłu.

— Kiedy ustabilizuje się sytuacja makroekonomiczna, będą też bardziej sprzyjające warunki dla realizacji kolejnych inwestycji w sektorze dóbr przemysłowych — mówi Andrzej Bartos.

Energetyka w poczekalni

Jedno jest pewne — w tym roku Innova nie nastawia się na inwestycję w energetykę.

— Poczekamy, aż zakończy się fala inwestycji w sektor energii odnawialnej pod rządami dotychczasowej ustawy o OZE. Gdy zostanie zdefiniowana ilość mocy oraz ich ewentualny wpływ na przyszłe wykorzystanie możliwości systemu i sytuacjęfinansową dużych grup energetycznych, łatwiej będzie analizować akwizycje w tym obszarze. Dodatkową niepewność powodują pojawiające się informacje o możliwej konsolidacji największych podmiotów w tej branży. Jesteśmy potencjalnie zainteresowani firmami oferującymi usługi dla koncernów energetycznych — mówi Andrzej Bartos.

Warszawa i Bukareszt

W private equity nie jest sztuką coś kupić, ale dobrze to sprzedać.

— W tym roku prawdopodobnie sprzedamy udziały w 1-2 spółkach — zapowiada Andrzej Bartos. Rynek huczy o planach debiutu giełdowego Wirtualnej Polski, o czym pisaliśmy już kilka miesięcy temu. Innova nie odnosi się do tych informacji. Możliwy jest też debiut na giełdzie w Bukareszcie dystrybutora wody źródlanej LaFantana. Doradzać w tej transakcji ma Ipopema.

— Nie komentujemy tych informacji. LaFantana to udana i dojrzała inwestycja. Rozważamy różne scenariusze — mówi Andrzej Bartos. Teoretycznie na sprzedaż mógłby być Expander, ale spadek wyceny giełdowej konkurencyjnego Open Finance wskazuje, że ten rok może nie być najlepszy dla wyjścia z inwestycji w niezależnego doradcę finansowego. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu