Innova zasili giełdę

Sieć klinik położniczych Neomedic i technologiczny Netsprint w przyszłym roku mogą zadebiutować na GPW

Indeksy giełdowe rosną od początku roku, debiut giełdowy Dino był ogromnym sukcesem, więc perspektywy upłynnienia aktywów na GPW rysują się w coraz bardziej różowych barwach. To sprzyja planom Innovy Capital, która szykuje kilka debiutów spółek portfelowych. Właśnie kończy się okres inwestycji funduszu Innova/5, założonego w 2010 r. Na giełdę ma trafić Neomedic, największa grupa położniczo-neonatologiczna w Polsce, przyjmująca w dwóch placówkach ponad 7 tys. porodów rocznie.

PRZETARTY SZLAK:
Zobacz więcej

PRZETARTY SZLAK:

Debiut giełdowy Wirtualnej Polski był takim sukcesem, że Innova Capital chce powtórzyć ten schemat przy sprzedaży kolejnych spółek portfelowych — mówi Magdalena Magnuszewska, partner funduszu. Wspólnym mianownikiem są: dobra marka firmy i sprzedaż mniejszościowego pakietu połączona z emisją akcji. Marek Wiśniewski

— Rozważymy debiut giełdowy grupy Neomedic w przyszłym roku. Pozyskany w ten sposób kapitał będzie służył finansowaniu dalszego wzrostu — mówi Marcin Drozdowski, dyrektor zarządzający Innova Capital. Zalążkiem grupy był krakowski szpital położniczy Ujastek, w który fundusz zainwestował w 2012 r. Dwa lata później Innova dołączyła do niego nowosądecki Medikor. W sumie zainwestowała w rozwój Neomedica ponad 100 mln zł.

— Będziemy nadal rozwijać się poprzez akwizycje. Interesują nas szpitale położniczo-neonatologiczne oraz ambulatoria — mówi Marcin Drozdowski. Ambulatoria są w grupie od dwóch lat. Część pacjentów ambulatoryjnych jest finansowana z NFZ, część może skorzystać z płatnych usług, m.in. w obszarze urologii, laryngologii i dermatologii. Usługa ambulatoryjna nie daje wysokich marż, ale pozwala spółce zaoferować szerszy wachlarz świadczeń.

— Chcemy zaoferować kompleksową usługę dla pacjentek — nie tylko opiekę w czasie porodu, ale też przed przyjściem do szpitala i po porodzie — mówi Tomasz Wiśniewski, prezes Neomedica. Grupa miała prawie 90 mln zł przychodów w 2016 r. Porody są w całości finansowane przez NFZ na podstawie wieloletniego kontraktu, który jest co roku aktualizowany z państwowym płatnikiem. Spółka nie obawia się negatywnych efektów regulacyjnych związanych z wprowadzeniem sieci szpitali, faworyzującej państwowe jednostki.

— Zakładamy, że tak duże szpitale jak nasze znajdą się w projektowanej obecnie przez państwo sieci — mówi Marcin Drozdowski.

Kapitał dla Netsprintu

Giełdę zasili też prawdopodobnie inna gwiazda z portfela Innovy — grupa Netsprint, lider marketingu technologicznego. Inwestycyjnym partnerem Innovy w spółce jest Dirlango Łukasza Wejcherta, a w radzie nadzorczej zasiada Jarek Dmowski, który rzucił dla tej posady dobrze płatną pracę szefa BCG. Netsprint bardzo szybko rośnie. Jego przychody wzrosły w ubiegłym roku o 85 proc., do 65 mln zł, w tym roku mają przekroczyć 100 mln zł. Kolejne podniesienie kapitału będzie potrzebne w 2018 r. Wtedy też plan debiutu giełdowego Netsprintu może nabrać realnych kształtów.

— Ścieżką wyjścia ze spółki dla Innovy Capital jest giełda. Rozważamy sprzedaż mniejszościowego pakietu akcji Netsprintu w 2018 r., połączoną z emisją, która będzie stanowić dodatkowe źródło kapitału na dalszą konsolidację rynku — mówi Magdalena Magnuszewska, partner Innovy Capital. Netsprint przejął pod koniec ubiegłego roku firmę Adrino, specjalizującą się w reklamie mobilnej, i większościowy pakiet WhitePressu, największej w Polsce platformy do marketingu treści.

— Netsprint chce w tym roku sfinalizować jeszcze dwie akwizycje. Sfinansują je dotychczasowi akcjonariusze, posiłkując się długiem bankowym — mówi Magdalena Magnuszewska. Zachętą dla inwestorów giełdowych może być ekspansja zagraniczna, którą spółka powinna rozpocząć pod koniec tego roku. — Będzie się opierała na usłudze kontent marketingu lub danych. Weryfikujemy potencjał rynkowy w różnych obszarach geograficznych, ale celujemy w Europę Zachodnią — mówi Artur Banach, prezes Netsprintu.

Pekaes na zakupach

Fundusz nie zamierza na razie rozstawać się z trzema innymi polskimi spółkami portfelowymi z piątego funduszu (dysponującego w sumie 381 mln EUR). Mowa o Bakallandzie, Pekaesie i Polskich ePlatnosciach. Wręcz przeciwnie, ma wciąż apetyt na przejęcia w segmentach, w których działają. Mowa zwłaszcza o Pekaesie. — Zgodnie ze strategią, chcemy dokupić podmioty, które będą miały istotny wpływ na umacnianie pozycji Pekaesu jako jednego z czołowych graczy na rynku przewozów drobnicowych i intermodalnych — mówi Joanna Simonowicz, dyrektor zarządzająca Innovy Capital.

Realizacja strategii akwizycyjnej jest trudniejsza, niż fundusz się spodziewał. Na razie jednak Pekaes szybko rośnie organicznie, głównie dzięki przewozom drobnicowym (krajowym i zagranicznym) oraz intermodalnym. Ciekawostką jest, że Innova, znana do tej pory jako inwestor w spółki średniej wielkości z sektora TMT, zainteresowała się nowym obszarem — handlem detalicznym.

— Interesuje nas segment omnichannel, łączący tradycyjny handel z internetowym. Stawiamy na spółki z silnymi markami i szybko rosnący segment dyskontowy — mówi Joanna Simonowicz.

OKIEM EKSPERTA

Sukces WP to dobry prognostyk

MACIEJ HAZUBSKI

prezes funduszu IQ Partners

Netsprint, jako agregator narzędzi internetowych, to bardzo fajny i ciekawy inwestycyjnie temat. W spółkach technologicznych najciekawsza jest nieprzewidywalność. Zmiennych wpływających na spółkę jest tak dużo, a branża rozwija się tak szybko, że nie można w pełni przewidzieć kierunku, w którym biznes się rozwinie, a co za tym idzie — skali jego ewentualnego sukcesu. Wysoko oceniam kompetencje technologiczne Netsprintu, które mogą być podstawą usług oferowanych na szerszym rynku. Wejście na giełdę to naturalny etap rozwoju, zwłaszcza w kontekście sukcesu Wirtualnej Polski (WP). Inwestorzy giełdowi zarobili na jej debiucie, więc właścicielom Netsprintu stosunkowo łatwo będzie przekonać inwestorów finansowych do inwestycji w kolejną spółkę z portfela upłynnianą w ramach IPO. Giełda to dobre miejsce dla spółek, które chcą budować wartość przez przejmowanie aktywów. Netsprint będzie mógł częściowo opłacać akwizycje własnymi akcjami.

OKIEM EKSPERTA

Położnicy z żyłką do biznesu

TATIANA PIECHOTA

prezes Upper Finance Med Consulting

Ujastek, należący do Grupy Neomedic, to z całą pewnością jeden z najlepszych szpitali położniczych w Polsce. Takie placówki różnią się organizacją pracy i warunkami wyposażenia, ale przede wszystkim stopniem referencyjności danego oddziału, który świadczy o stopniu wyspecjalizowania oddziału, a co za tym idzie — możliwości sprawowania opieki w zależności od stanu pacjenta. Szpital Ujastek ma najwyższy, III stopień referencyjności oraz akredytację Ministerstwa Zdrowia i odgrywa istotną rolę w zabezpieczeniu zdrowotnym województwa małopolskiego. W 2016 r. nastąpił istotny wzrost liczby narodzin. Utrzymanie tego trendu z całą pewnością przełoży się na poprawę perspektyw wzrostu Neomedica. Grupa rozwija również komercyjne usługi w szybko rosnących segmentach rynku. Oferta giełdowa powinna przyciągnąć uwagę inwestorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Innova zasili giełdę