Inteligentne sieci dostarczają energię biznesowi

opublikowano: 20-12-2020, 17:41

Trudno dziś o branżę gospodarki, która nie wymagałaby do działania energii elektrycznej. Dotyczy to nie tylko dużego, energochłonnego przemysłu, ale również średnich, mniejszych, a nawet mikroprzedsiębiorstw, które równie dotkliwie mogą odczuć brak lub zbyt wysokie ceny tego podstawowego medium. Wszystkie analizy, a także namacalne dowody z życia codziennego, jednoznacznie wskazują, że właśnie w konsekwencji rozwoju gospodarczego zapotrzebowanie energetyczne w kraju będzie stale rosło. Także rozwój energetyki odnawialnej oraz energetyki rynku prosumenckiego determinują potrzebę zapewnienia sprawnych i nowoczesnych sieci dystrybucyjnych, które pozwolą skutecznie i efektywnie dystrybuować energię.

Inteligentne sieci dostarczają energię biznesowi
Inteligentne sieci dostarczają energię biznesowi

Energa z Grupy ORLEN konsekwentnie i od lat wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. Sieci dystrybucyjne Grupy Energa pokrywają powierzchnię ¼ Polski. Świadomi przytoczonych wcześniej wyzwań, inwestujemy rocznie średnio od 1,2 do 1,4 mld zł w rozwój, modernizację i konserwację swoich sieci elektroenergetycznych. Pod wieloma względami jesteśmy też krajowym prekursorem pionierskich rozwiązań. Dążymy do zapewnienia jak najsprawniejszej dystrybucji energii elektrycznej. Wprowadzamy w swoim podejściu nowe inteligentne spojrzenie na często tradycyjnie i wyłącznie schematyczne postrzegane sieci, jako wyłącznie słupy i linie energetyczne.

Dzięki zastosowaniu w sieciach dystrybucyjnych rozwiązań z zakresu inteligentnego zarządzania (tzw. smart grid), czyli technologii informatyczno-telekomunikacyjnych i inteligentnego opomiarowania, możliwa jest w dużej mierze automatyczna, bardzo szybka rekonfiguracja układu pracy sieci linii wysokiego i średniego napięcia. Pozwala to na zasilanie jak największej liczby odbiorców w sytuacji awaryjnego wyłączenia uszkodzonego fragmentu sieci. Zautomatyzowany system zarządzania pozwala błyskawicznie rozpoznać miejsce i przyczynę awarii, skracając czas niezbędny do jej usunięcia i redukując do minimum niedogodności, jakie w związku z przerwanymi dostawami energii elektrycznej odczuć mogą odbiorcy końcowi. Wdrożenie rozwiązań smart grid umożliwia wypracowanie mechanizmów integrujących w sposób inteligentny działania wszystkich uczestników rynku energii elektrycznej – wytwórców, dystrybutorów i odbiorców, aby system działał jak najsprawniej i z najmniejszą osiągalną liczbą przerw w dostawach.

Energa od dawna jest jednym z liderów modernizowania infrastruktury w kierunku smart grid, czyli sieci inteligentnych. Wdraża pierwszy w Polsce kompleksowy system zarządzania siecią energetyczną średnich napięć, wart 240 mln zł, wraz z systemem łączności krytycznej TETRA. Dzięki temu spółka z wyprzedzeniem – a zarazem „inteligentnie” – odpowiada na rosnące potrzeby polskiego biznesu zarówno dużego, jak i polskiego małego biznesu, zapewniając fundamenty wzrostu i bezpieczeństwo energetyczne obywateli.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane