Interfax: Rosja nałożyła na Google grzywnę w wysokości 390 mln USD

opublikowano: 18-07-2022, 15:18
Obserwuj w MójPB:
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Alphabet, spółka matka Google, została w poniedziałek ukarana grzywną w wysokości 21,8 mld RUB (387 mln USD) przez rosyjski sąd za nieusuwanie treści, które Moskwa uważa za nielegalne, podała agencja informacyjna Interfax.

Sergei Fadeichev / TASS / Forum

Rosja od dawna sprzeciwia się dystrybucji treści przez zagraniczne platformy technologiczne, które są niezgodne z jej ograniczeniami. Sytuacja zaostrzyła się po 24 lutego, kiedy Rosjanie zaatakowali Ukrainę.

Pod koniec ubiegłego roku Google został ukarany grzywną w wysokości 7,2 mld RUB za nieusuwanie lub blokowanie pewnych treści.

Konto bankowe rosyjskiego oddziału zostało skonfiskowane, co skłoniło spółkę zależną do ogłoszenia upadłości i uniemożliwiło płacenie pracownikom i sprzedawcom.

Roskomnadzor przekazał w czerwcu, że platforma wideo firmy Alphabet, YouTube, celowo rozpowszechniała fałszywe informacje o konflikcie na Ukrainie i zezwalała na treści promujące poglądy ekstremistyczne i wzywające dzieci do udziału w nieautoryzowanych protestach.

„Serwis wideo YouTube celowo promuje rozpowszechnianie wprowadzających w błąd informacji o postępach specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie, dyskredytując siły zbrojne Federacji Rosyjskiej” – podał Roskomnadzor, cytowany przez agencję Reutersa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Oskar Nawalany, Reuters

Polecane