Inwestorzy wyciągnęli z funduszy najwięcej środków od ponad trzech lat

opublikowano: 21-11-2018, 06:34

W październiku inwestorzy wyjęli z funduszy akcji i obligacji więcej pieniędzy niż w jakimkolwiek innym miesiącu od ponad trzech lat.

Fundusze wzajemne i giełdowe odnotowały w minionym miesiącu odpływ środków o wartości 22,9 mld USD netto, co jest największą wartością od sierpnia 2015 r., wynika z raportu Morningstar. Dane nie obejmują funduszy rynku pieniężnego.

Inwestorzy stali się bardziej ostrożni z uwagi na spór handlowy USA z Chinami i niejednoznaczne wyniki kwartale wielu czołowych spółek Te obawy znalazły odbicie m.in. na rynku akcji, gdzie indeks S & P 500 spadł w październiku o prawie 7 proc., a zagregowany indeks Bloomberg Barclays US Index stracił 0,8 proc. Z kolei fundusze o stałym dochodzie były gorsze niż akcje, podkreśla Morningstar.

Fundusze obligacji podlegających opodatkowaniu miały 14,2 mld USD umorzeń, i były to najgorsze wyniki od niemal trzech lat, podczas gdy fundusze akcyjne odnotowały wypływ środków rzędu 2,2 mld USD. Tymczasem aktywne fundusze musiały pogodzić cię z odpływem 46 mld USD środków, najwięcej od grudnia 2016 roku, a fundusze pasywne z kolei schudły o 16,9 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu