Czytasz dzięki

Inwestycje firm napędzały PKB Japonii

opublikowano: 10-09-2018, 11:10

Japońska gospodarka w drugim kwartale 2018 r. rosła w najszybszym tempie od ponad dwóch lat. Rozwój napędzany był m.in. gwałtownym wzrostem inwestycji przedsiębiorstw.

Świadczą one o utrzymującym się optymizmie odnośnie perspektyw wzrostu, pomimo napięć na globalnym rynku, głównie dotyczących handlu. 

Japonia
Zobacz więcej

Japonia fot. Bloomberg

Większe niż szacowano inwestycje biznesowe w okresie trzech miesięcy do czerwca br. częściowo obejmowały wydatki na sprzęt oszczędzający pracę, ponieważ firmy poszukiwały sposobów radzenia sobie z obecnym niedoborem pracowników w miarę starzenia się społeczeństwa i kurczenia populacji. Przewiduje się, że tempo wzrostu gospodarczego zwolni w bieżącym kwartale, ponieważ swoje żniwo zbierają klęski żywiołowe, a wzrost wydatków inwestycyjnych spowalnia swoje tempo.

Dane dotyczące wzrostu PKB pokazują, że do tej pory wszystko układa się dobrze, ale gospodarka Japonii stopniowo wkracza w okres coraz większej niepewności – ocenia Kyohei Morita, główny ekonomista  Japonii w Credit Agricole Securities Asia.

Mierzony kwartał do kwartału wskaźnik PKB wzrósł o 0,7 proc., pokrywając się z oczekiwaniami ekonomistów. Dane zostały zweryfikowane w górę wobec wcześniejszego odczytu na poziomie 0,5 proc. Z kolei odczyt dla zannualizowanej ekspansji PKB skorygowano do 3 proc., wobec prognoz na poziomie 2,6 proc. i wstępnego szacunku rzędu 1,9 proc.

Natomiast nominalny PKB wzrósł o 0,7 proc. i okazał się nieznacznie wyższy od mediany prognoz ekonomistów (0,6 proc.) i wyraźnie powyżej wartości z pierwszego odczytu (0,4 proc.).

Obecny kwartał może przynieść zmianę w dotychczasowej tendencji, gównie z uwagi na klęski żywiołowe, takie jak trzęsienie ziemi na Hokkaido, które odcięło od prądu trzy miliony budynków oraz tajfun, w wyniku którego doszło do zalania lotniska i zniszczenia przemysłowego regionu wokół Osaki.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane