IWG pomnaża elastyczne biura

opublikowano: 12-09-2018, 22:00

Do końca 2018 r. w Polsce zostanie uruchomionych jeszcze pięć biur IWG, a na koniec 2019 r. ma ich być 45.

Sieć elastycznych biur Regus, należących do operatora IWG, funkcjonuje już nad Wisłą w 25 lokalizacjach. W listopadzie w Centrum Marszałkowska (kompleks nad nowo otwartym Sezamem w Warszawie) IWG wprowadzi na polski rynek nową markę — Spaces. W sumie powierzchnia należąca w Polsce do tej firmy ma 34 tys. mkw.

Polska to dla IWG mały rynek, ale należy do najszybciej rosnących, dlatego tu chcemy inwestować – mówi Klaus Koponen, szef IWG na nasze region.
Zobacz więcej

Dynamika:

Polska to dla IWG mały rynek, ale należy do najszybciej rosnących, dlatego tu chcemy inwestować – mówi Klaus Koponen, szef IWG na nasze region. Fot. Marek Wiśniewski

Według raportu Savills „Elastyczne miejsca pracy w Polsce”, oferta różnych operatorów różnego typu elastycznych biur obejmowała w 2017 r. w czterech największych miastach (Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław) 113 tys. mkw., a udział takich powierzchni w całkowitym popycie na nowoczesną powierzchnię biurową wzrósł w ciągu ubiegłego roku z ok. 1 do ponad 3 proc.

— Choć w Polsce znajduje się zaledwie 1 proc. naszych biur, to należy ona do 10 najszybciej rozwijających się rynków spośród 120, na których operuje IWG — mówi Klaus Koponen, wiceprezes IWG w Polsce Finlandii i krajach nadbałtyckich.

Niemalże podwojenie liczby lokalizacji planowane w ciągu najbliższego roku wynika z potencjału rynku. Według Klausa Koponena, Polska z ok. 3-procentowym udziałem powierzchni elastycznej w całkowitej powierzchni biurowej ma jeszcze możliwość dużego wzrostu, biorąc pod uwagę przykład Londynu czy Nowego Jorku, gdzie waha się w okolicach 5-6 proc. Przewiduje też, że do 2025 r. obecne zmiany w sposobie pracy ludzi i firm powinny zwiększyć ten udział do 15 proc.

— Na ten trend wpływa digitalizacja, która pozwala na pracę online i przemieszczanie się z nią z miejsca na miejsce. Natomiast specyfika rozwoju małych i średnich firm sprawia, że chciałyby one szybko dostosowywać powierzchnię biurową do zmieniających się potrzeb rosnącego biznesu. Elastyczności potrzebują też duże korporacje — tłumaczy Klaus Koponen.

Potencjał rozwoju elastycznych powierzchni biurowych dostrzegli też inni operatorzy, którzy otwierają w Polsce swoje biura współdzielone i coworkingi. Zdaniem wiceprezesa IWG, zjawisko rosnącej konkurencji korzystne jest dla tego segmentu rynku.

— Pozytywnym efektem pojawiania się nowych operatorów jest edukacja rynku, który jeszcze nie do końca poznał korzyści płynące z elastycznego wykorzystania powierzchni biurowych — uważa Klaus Koponen. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy