Czytasz dzięki

Jak mocne hamowanie?

Rafał Sadoch, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 23-10-2020, 10:13

Ostatnia debata prezydencka pomiędzy Trumpem a Bidenem, nie okazała się zbytnio istotna z rynkowego punktu widzenia, choć w porównaniu do pierwszej mogła wydawać się nieco bardziej cywilizowana.

Na obecną chwilę Trump może i odrabia część strat po pierwszym starciu kandydatów, ale w dalszym ciągu znajduje się daleko w tyle za kandydatem Demokratów. Debata nie okazała się przełomowa i to może być zmartwieniem dla urzędującego prezydenta, który traci blisko 10 punktów procentowych w sondażach. Jego sytuację potencjalnie mógłby uratować pakiet fiskalny i dodatkowe środki dla Amerykanów, ale tu negocjacje trwają i choć pojawiają się zachęcające komentarze, to nic nie wskazuje, aby rozmowy miały się zakończyć przed wyborami.

Ostatnie godziny na rynkach finansowych przyniosły wzrost zmienności. Po wczorajszej burzliwej sesji finalnie Wall Street udało się wyjść nad kreskę, ale dziś notowania kontraktów terminowych ponownie osuwają się na południe i sytuacji tej nie powinny uratować publikowane dziś wstępne dane PMI za październik, które zapewne odzwierciedlać już będą negatywny wpływ rozprzestrzeniania się wirusa i wprowadzanych obostrzeń.

Jako pierwsze były opublikowane dane z Francji i o ile aktywność w sektorze przemysłowym siłą rozpędu była jeszcze utrzymana na podobnym poziomie jak przed miesiącem, to już w usługach widać pogorszenie w związku z rozwojem pandemii, które sukcesywnie będzie rozlewać się na inne sektory. Wskaźnik PMI dla przemysłu spadł w niewielkim stopniu do 51.0 pkt. z 51.2 pkt. odnotowanych we wrześniu, podczas gdy indeks liczony dla usług znalazł się na poziomie 46.5 pkt. wobec 47.5 pkt. miesiąc wcześniej. Na froncie walki z pandemią żadnych dobrych informacji, a liczba osób hospitalizowanych w USA jest na najwyższym poziomie od dwóch miesięcy. W Europie liczba nowych przypadków dalej się zwiększa.

Na rynku walutowym dolar w końcu zaczął zyskiwać na wartości i odrabia część ostatnich strat. Kurs EURUSD dochodzi do 1.18 i uwzględniając ryzyka na horyzoncie związane z rozwojem pandemii dolar może jeszcze zyskiwać względem euro. W gronie G10 widać przepływ kapitału w kierunku bezpiecznych przystani. Zyskuje jen a para USDJPY pozostaje poniżej 105. Nad wyraz mocne pozostają jednak waluty antypodów, bowiem zarówno AUD jak i NZD zyskują wobec dolara, mimo nienajlepszych nastojów rynkowych i komentarzy wskazujących, że zarówno RBA jak i RBNZ może rozważyć wprowadzenie ujemnych stóp procentowych. Para GBPUSD w oczekiwaniu na wznowienie rozmów rozwodowych porusza się w rytm zmian sentymentu wobec dolara i zniżkuje w kierunku 1.30.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane