Jak skorzystać z unijnych pieniędzy na innowacje i nie tylko

Jarosław Fordoński
opublikowano: 25-11-2009, 00:00

Od lat BRE Bank współpracuje z przedsiębiorcami przy pozyskiwaniu środków UE i finansowania inwestycji. Według raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową w 2008 r. BRE uplasował się na drugim miejscu (wraz z PKO BP) pod względem wartości kredytów udzielonych na współfinansowanie inwestycji realizowanych przy udziale pieniędzy z Unii.

Na bieżąco śledzimy zmiany w przepisach dotyczących funduszy UE i służymy pomocą przedsiębiorcom zainteresowanym ich pozyskaniem zarówno na etapie oceny możliwości otrzymania dofinansowania, oceny ryzyka, jak i konstrukcji

najkorzystniejszej formy montażu finansowego. Zalecamy jak najwcześniejszy kontakt z doradcą bankowym, ponieważ wcześniejsze zidentyfikowanie i omówienie planów inwestycyjnych i zgłoszenie potrzeb finansowych przyspiesza przygotowanie wymaganej dokumentacji aplikacyjnej i ułatwia ocenę planowanej inwestycji przez bank. Współudział banku w finansowaniu inwestycji przedsiębiorcy wybierają najczęściej.

Z punktu widzenia beneficjenta dofinansowanie inwestycji z pieniędzy unijnych zazwyczaj ma charakter dotacji, stanowiącej refundację części wydatków kwalifikowanych, udokumentowanych fakturami. Od niedawna można też dostać dotację w formie zaliczek. W praktyce jednak przedsiębiorcy często będą wykorzystywali kredyty. Oferujemy kredyt BRE-Unia, którego zaletą jest możliwość połączenia w jednej umowie kredytowej finansowania części kosztów kwalifikowanych podlegających refundacji (część pomostowa) z finansowaniem reszty kosztów kwalifikowanych i niekwalifikowanych (część inwestycyjna).

A oto kilka rad dla przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać z funduszy unijnych:

Programuj inwestycję od "dołu" — szukaj innowacyjnych rozwiązań. Podejmuj zobowiązania, które jesteś w stanie terminowo wykonać. Sprawdź kryteria dostępu podmiotowe i przedmiotowe (klasyfikacja beneficjentów, mapa pomocy regionalnej, zakres inwestycji, kwalifikowalność okresu i kosztów inwestycji). Tam, gdzie to możliwe, połącz siły z innymi, np. z jednostkami badawczo-rozwojowymi, dostawcami surowców, półproduktów. Zapoznaj się z zasadami udzielenia wsparcia i zobowiązań nałożonych na beneficjentów w ramach danego programu operacyjnego — pamiętaj o datach

granicznych, prawidłowej promocji (m.in. rozporządzenie 1159/2000 z 30 maja 2000 r.).

Wypełniając wniosek, myśl i pisz językiem danego programu operacyjnego.

Korzystaj z usług doradców na etapie przygotowywania dokumentacji aplikacyjnej, wdrażania i rozliczania projektu.

Pamiętaj o procedurach wyboru wykonawców, dostawców wyrobów i usług — o ile obowiązują.

Możliwie jak najwcześniej zacznij rozmawiać z bankiem finansującym o montażu finansowym.

Jarosław Fordoński

dyrektor biura ds. UE BRE Banku

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Fordoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu