Japonia: inflacja spadła najmocniej od ponad dekady

opublikowano: 18-12-2020, 06:14

Bazowa inflacja konsumencka (CPI) w Japonii odnotowała w listopadzie 2020 r. największy spadek od dekady, po tym jak nowa fala pandemii koronawirusa uderzyła w popyt. Wzmaga to obawy o ponowny powrót deflacji w trzeciej gospodarce świata pod względem wielkości, informuje Reuters.

Toru Hanai / Reuters / Forum

Według rządowych danych, bazowe ceny konsumpcyjne, który to wskaźnik nie obejmuje podatne na wahania koszty świeżej żywności, spadły o 0,9 proc. w porównaniu z listopadem 2019 r. Odczyt pokrył się z oczekiwaniami ekonomistów. W października bazowa CPI zmniejszyła się o 0,7 proc. w ujęciu rocznym.

Był to czwarty z rzędu ujemny wynik wskaźnika i jego najmocniejsza zniżka od września 2010 r.

Z kolei ogólna inflacja CPI również odnotowała w minionym miesiącu zniżkę rzędu 0,9 proc. wobec 0,4-proc. spadku w październiku.

Eksperci podkreślają, że chociaż przyczyn tak mocnego spadku należy upatrywać w dużej mierze w rządowej kampanii ulg związanych z podróżami i ruchem turystycznym w kraju oraz niższych cenach energii, to uwydatniło to problem, jak słaby popyt wewnętrzny powstrzymuje ceny i utrudnia ożywienie po załamaniu wywołanym pandemią.

Co gorsze, ekonomiści oczekują kontynuacji spadku cen konsumpcyjnych do 2021 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane