Japonia ma wojnę handlową z Koreą Południową

opublikowano: 01-07-2019, 12:59

Japonia ograniczy eksport materiałów ważnych dla sektora technologicznego Korei Południowej. Może pozbawić także kraju statusu zaufanego importera.

Rząd Japonii ogłosił w poniedziałek, że nałoży restrykcje eksportowe na produkty wysokich technologii wykorzystywane w produkcji półprzewodników i ekranów monitorów. To reakcja na wyrok południowokoreańskiego sądu nakazującego japońskim firmom wypłatę rekompensat Koreańczykom pracującym w nich przymusowo w okresie japońskiej kolonizacji w latach 1910-1945.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Władze Korei Południowej wezwały ambasadora Japonii aby wyrazić protest wobec takiego działania. Zapowiedziały złożenie skargi w Światowej Organizacji Handlu.

- To świadectwo tego, jak niesamowicie sfrustrowane jest Tokio w związku z działaniami Seulu – powiedział Brad Glosserman z Uniwersytetu Tama. - W Tokio wierzą, że Koreańczycy będą już zawsze szukać wygranej i dążyć do utrzymania moralnej i politycznej przewagi, a Japonia nie jest przygotowana do zawarcia porozumienia z obawy, że nigdy nie będzie ostateczne – dodał.

Doniesienia o działaniach Japonii już zachwiały notowaniami producentów chipów i ekranów na giełdzie w Seulu. Eksport tych produktów to 20 proc. całego eksportu Korei Południowej. Tymczasem eksport półprzewodników w czerwcu był o 26 proc. niższy niż rok wcześniej z powodu spadku popytu i obaw wywołanych przez wojnę handlową USA i Chin.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu