Japonia: pierwszy wzrost inflacji do ponad roku

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 18-06-2021, 06:23

W maju odnotowano pierwszą dodatnią zmianę cen w japońskiej gospodarce od 14 miesięcy. Wpływ na zmianę dotychczasowej tendencji miał przede wszystkim wzrost kosztów energii, w tym paliw.

fot. Valery Sharifulin / TASS / Forum

Według danych Narodowego Biura Statystycznego, w maju 2021 r. zarówno inflacja CPI ogółem, jak i bazowa (z wykluczeniem wahających się cen żywności) odnotowały zmianę o 0,1 proc. w ujęciu rocznym. Odczyty pokryły się z medianą oczekiwań ekonomistów.

Tym samym była to pierwsza dodatnia dynamika zmian ce od marca 2020 r.

Choć oczekiwana, zmiana tendencji może okazać się tylko przejściowa i ma bardzo kruche podstawy. Ogólne wydatki konsumentów pozostały bowiem ograniczone, ponieważ ceny surowej żywności spadły w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku, kiedy odnotowano ogromny wzrost, gdy konsumenci rzucili się na zakup żywności w związku z wybuchem pandemii koronawirusa i wprowadzenia restrykcji i obostrzeń.

Bank Japonii oczekuje, że inflacja pozostanie poniżej celu 2 proc. w dającej się przewidzieć przyszłości, co oznacza, że główny bodziec stymulacyjny prawdopodobnie utrzyma się przez najbliższe lata.

W pierwszym kwartale japońska gospodarka skurczyła się o 3,9 proc. zaś w bieżącym może odnotować jedynie symboliczny wzrost.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane