Japonia: Sondaż "tankan" wskazuje na dobre nastroje w biznesie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-07-2006, 07:12

Sondaż "tankan", przeprowadzany tradycyjnie wśród menadżerów japońskich, wskazuje w swej najnowszej edycji na poprawę nastrojów w japońskim biznesie, co dobrze wróży przyszłej koniunkturze.

Sondaż "tankan", przeprowadzany tradycyjnie wśród menadżerów japońskich, wskazuje w swej najnowszej edycji na poprawę nastrojów w japońskim biznesie, co dobrze wróży przyszłej koniunkturze.

Przeprowadzany przez Bank Japonii sondaż wykazał w czerwcu wzrost wskaźnika nastrojów w kierowniczych sferach wielkich przedsiębiorstw produkcyjnych do średnio 21 pkt, z 20 pkt w marcu.

Wskaźnik nastrojów w kierowniczych gremiach wielkich przedsiębiorstw nieprodukcyjnych wzrósł w ciągu tych samych 3 miesięcy z 18 pkt do 20 pkt.

Wskaźnik "tankan" porównuje liczbę pozytywnych ocen wystawianych przez szefow wielkich firm z ocenami negatywnymi. Wskaźnik dodatni wskazuje, że przewagę mają optymiści.

Ekonomiści oczekiwali, że czerwcowy "tankan" może się nie poprawić, ze wględu na rosnące międzynarodwe ceny ropy, które w drugim kwartale pobiły znowu rekord wszech czasów. Okazało się jednak inaczej, o czym świadczy także wskaźnik inwestycji w zakładach produkcyjnych, który w bieżącym roku finansowym (do 31 marca 2007 roku) wynieść ma 11,6 procent.

Rynki finansowe oczekują z napięciem na przyszłe decyzje Bank Japonii, które mogą zakończyć trwającą od lat politykę zerowej lub prawie zerowej stopy procentowej i zwiększyć obciążenia kredytobiorców, co wpłynęłoby niewątpliwie na stan koniunktury w gospodarce japońskiej, drugiej pod względem wielkości na świecie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Japonia: Sondaż "tankan" wskazuje na dobre nastroje w biznesie