Jen się umacnia po incydencie nad Morzem Żółtym

aktualizacja: 19-05-2017, 11:01

Geopolityczne napięcie rośnie. Wystarczyła wiadomość o przechwyceniu amerykańskiego samolotu przez chińskie myśliwce aby wzrósł popyt na japońskiego jena, uważanego za „bezpieczną przystań” w niepewnych czasach.

Ten tydzień może być najlepszy dla jena od miesiąca. Japońskiej walucie sprzyja wzrost zawirowań politycznych na świecie. Po doniesieniach CNN o przechwyceniu przez chińskie myśliwce amerykańskiej maszyny nad Morzem Żółtym i wysłaniu przez marynarkę wojenną USA drugiego lotniskowca w pobliże Półwyspu Koreańskiego widać wzrost lewarowanych transakcji na spadek dolara i umocnienie jena, poinformował jeden z traderów z azjatyckich rynków.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- Brak ważnych gospodarczych wydarzeń i danych oznacza, że uwaga rynku nieuchronnie jest bardziej skierowana na doniesienia geopolityczne oraz z USA – stwierdził Rodrigo Catril, strateg walutowy  w National Australia Bank w Sydney.

Na parze USD/JPY widać spadek o 0,3 proc. do 111,19 JPY. Przez tydzień wynosi on 1,9 proc. i jest najwyższy od tygodnia zakończonego 14 kwietnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Jen się umacnia po incydencie nad Morzem Żółtym