JP Morgan: rynek akcji bezpieczny dopóki ropa nie dojdzie do 80-85 USD

opublikowano: 17-09-2019, 07:04

Marko Kolanovic, główny strateg JP Morgan przekonuje, że wzrost cen ropy nie zaszkodzi rynkowi akcji dopóki cena surowca nie dojdzie do 80-85 USD za baryłkę.

Kolanovic zwrócił uwagę, że kiedy ceny ropy są stabilne, notowania surowca są dodatnio skorelowane z S&P500. Kiedy jednak dochodzi do znaczącego wzrostu kursu ropy dotychczasowa korelacja słabnie i staje się ujemena.

W poniedziałek na zamknięciu sesji na NYMEX kurs ropy WTI rósł o 14,8 proc. do 62,90 USD. Skok notowań ropy to skutek sobotniego ataku na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej, który spowodował zmniejszenie o połowę wydobycia surowca w królestwie. We wtorek rano ropa WTI z listopadowych kontraktów tanieje o 1,4 proc. do 61,81 USD.

Kolanovic wskazał, że wyższe ceny ropy mogą negatywnie wpłynąć na wydatki konsumentów. Podkreślił jednak także ich pozytywne skutki, jak wyższe zyski spółek sektora energii, czy malejące obawy o dług branży naftowej o wysokiej rentowności. Strateg JP Morgan uważa również, że wzrost ryzyka geopolitycznego może być czynnikiem, który zwiększy ochotę Chin i USA do zawarcia umowy handlowej.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

USA