Juan rekordowo słaby po oskarżeniu Chin o manipulację walutą

opublikowano: 06-08-2019, 06:16

Notowany poza Chinami kontynentalnymi juan był rekordowo słaby po tym jak Waszyngton oskarżył Pekin o manipulację walutą, donosi Reuters.

Notowany poza Chinami kontynentalnymi juan osłabł we wtorek rano do rekordowych 7,1397 za dolara. Potem odrobił część strat i obecnie notowany jest po 7,062 za dolara. Juan notowany w Chinach kontynentalnych otworzył się na poziomie 7,0699 za dolara. Reuters zwraca uwagę, że wyznaczony przez bank centralny kurs odniesienia, 6,9683 za dolara, był trochę wyższy niż oczekiwano, ale wciąż najniższy od maja 2008 roku.

Notowania USD/CNH od piątku

Amerykański Departament Skarbu ogłosił w poniedziałek po raz pierwszy od 1994 roku, że Chiny manipulują swoją walutą. Stało się to po tym jak wartość chińskiej waluty osłabła po raz pierwszy od 2008 roku do ponad 7 juanów za dolara. Rynki odebrały to jako odpowiedź Pekinu na zapowiedź wprowadzenia od września w USA ceł na import z Chin wartości ponad 300 mld USD.

We wtorek oficjalna gazeta chińskiej Partii Komunistycznej oskarżyła USA o „rozmyślne niszczenie porządku międzynarodowego”. Z kolei China Daily w komentarzu od redakcji pisze, że osłabienie juana jest wynikiem „jednostronnych protekcjonistycznych działań rządu USA”.

Reuters przypomina, że mniej niż trzy tygodnie temu Międzynarodowy Fundusz Walutowy uznał notowania juana za zgodne z fundamentami gospodarki Chin. Stwierdził natomiast przewartościowanie dolara amerykańskiego o 6-12 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane