Juan rekordowo słaby po oskarżeniu Chin o manipulację walutą

opublikowano: 06-08-2019, 06:16

Notowany poza Chinami kontynentalnymi juan był rekordowo słaby po tym jak Waszyngton oskarżył Pekin o manipulację walutą, donosi Reuters.

Notowany poza Chinami kontynentalnymi juan osłabł we wtorek rano do rekordowych 7,1397 za dolara. Potem odrobił część strat i obecnie notowany jest po 7,062 za dolara. Juan notowany w Chinach kontynentalnych otworzył się na poziomie 7,0699 za dolara. Reuters zwraca uwagę, że wyznaczony przez bank centralny kurs odniesienia, 6,9683 za dolara, był trochę wyższy niż oczekiwano, ale wciąż najniższy od maja 2008 roku.

Notowania USD/CNH od piątku

Amerykański Departament Skarbu ogłosił w poniedziałek po raz pierwszy od 1994 roku, że Chiny manipulują swoją walutą. Stało się to po tym jak wartość chińskiej waluty osłabła po raz pierwszy od 2008 roku do ponad 7 juanów za dolara. Rynki odebrały to jako odpowiedź Pekinu na zapowiedź wprowadzenia od września w USA ceł na import z Chin wartości ponad 300 mld USD.

We wtorek oficjalna gazeta chińskiej Partii Komunistycznej oskarżyła USA o „rozmyślne niszczenie porządku międzynarodowego”. Z kolei China Daily w komentarzu od redakcji pisze, że osłabienie juana jest wynikiem „jednostronnych protekcjonistycznych działań rządu USA”.

Reuters przypomina, że mniej niż trzy tygodnie temu Międzynarodowy Fundusz Walutowy uznał notowania juana za zgodne z fundamentami gospodarki Chin. Stwierdził natomiast przewartościowanie dolara amerykańskiego o 6-12 proc.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane