Jukos chce zablokować sprzedaż GDR Rosnieftu w Londynie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-06-2006, 19:19

Udziałowcy Jukosu, wywłaszczonego przez rosyjskie władze naftowego koncernu, chcą zapobiec wprowadzeniu akcji innego koncernu - Rosnieftu do wtórnego obrotu na londyńskim parkiecie. Na London Stock Exchange akcje Rosnieftu mają być dostępne w obiegu wtórnym w formie tzw. globalnych kwitów depozytowych (Global Depository Receipts - GDR).

Udziałowcy Jukosu, wywłaszczonego przez rosyjskie władze naftowego koncernu, chcą zapobiec wprowadzeniu akcji innego koncernu - Rosnieftu do wtórnego obrotu na londyńskim parkiecie. Na London Stock Exchange akcje Rosnieftu mają być dostępne w obiegu wtórnym w formie tzw. globalnych kwitów depozytowych (Global Depository Receipts - GDR).

Jukos wystąpił do FSA (Financial Services Authority), instytucji sprawującej nadzór nad rynkiem usług finansowych w Londynie, o wstrzymanie przygotowań do sprzedaży akcji w pierwotnej ofercie publicznej (IPO) argumentując, iż Rosnieft wszedł w posiadanie cudzego majątku.

Rosnieft od 2004 roku jest właścicielem Jugansknieftgazu - głównych aktywów produkcyjnych Jukosu - powalonego na kolana przez władze, które wystąpiły wobec niego z żądaniami zapłaty zaległych podatków. Były szef koncernu Michaił Chodorkowski odsiaduje karę wieloletniego pozbawienia wolności. Jukos uważa, iż został bezprawnie wywłaszczony ze swego majątku.

FSA odmówiła skomentowania wniosku Jukosu, który ze swej strony zagroził, że jeśli nie otrzyma od FSA odpowiedzi punkt po punkcie, to wystąpi o rozpatrzenie swej skargi i odpowiedzi FSA na nią w trybie nadzoru sądowego nad decyzjami administracyjnymi.

Niektórzy analitycy w Londynie uważają upłynnienie 20-25 proc. udziałów trzeciego największego rosyjskiego koncernu naftowego za transakcję kontrowersyjną, ponieważ nie są przekonani, co do standardów zarządzania w Rosniefcie, który pozostaje w bliskiej komitywie z Kremlem, a rosyjski skarb państwa pozostanie właścicielem większości udziałów.

Oferta zaplanowana w nieustalonym jeszcze terminie w lipcu jest jedną z największych, które trafiły na londyński parkiet od lat. Jej wartość ocenia się na ok. 10-13 mld dolarów.

Większość przychodu z upłynnienia części akcji zostanie wykorzystana przez emitenta na spłatę 7,5 mld dolarów pożyczki zaciągniętej przez Rosnieft w bankach na przejęcie udziałów w Gazpromie, co umożliwiło władzom Rosji zwiększenie kontroli nad gazowym gigantem.

IPO wycenia Rosnieft na ok. 70 mld dolarów. Cenę 1 akcji ustalono w poniedziałek w przedziale 5,85-7,85 USD. W najbliższych dniach inwestorzy w Londynie mają otrzymać prospekt emisyjny Rosnieftu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Jukos chce zablokować sprzedaż GDR Rosnieftu w Londynie