Czytasz dzięki

Karkosik sprzedaje Impexmetal

opublikowano: 28-11-2019, 22:00

Nowym właścicielem kontrolowanej przez Boryszew spółki z branży metali nieżelaznych będzie szwedzka firma Gränges.

Roman Karkosik, jeden z najbardziej znanych polskich inwestorów giełdowych, w pierwszych dniach 2018 r. zapowiedział, że wycofa część spółek, które kontroluje, z obrotu na GPW. Była to jego odpowiedź na sformułowane przez Prokuraturę Krajową oskarżenie o manipulowanie kursem spółki Krezus. Przez kilkanaście miesięcy inwestor nie był w stanie wprowadzić w życie planu, jednak teraz cel wydaje się być w zasięgu ręki. Bardzo ważnym krokiem w tym kierunku będzie sprzedaż kluczowej spółki z grupy: działającego w segmencie metali nieżelaznych Impexmetalu.

Roman Karkosik, absolwent Technikum Cukrowniczego w Toruniu, jeden z
najbogatszych Polaków, kiedyś główny akcjonariusz wielu notowanych na
warszawskiej giełdzie spółek, teraz jest coraz bliższ y zakończenia przygody z
GPW.
Zobacz więcej

POŻEGNANIE Z GIEŁDĄ:

Roman Karkosik, absolwent Technikum Cukrowniczego w Toruniu, jeden z najbogatszych Polaków, kiedyś główny akcjonariusz wielu notowanych na warszawskiej giełdzie spółek, teraz jest coraz bliższ y zakończenia przygody z GPW. Fot. ARC

Kontrolowany przez Romana Karkosika Boryszew (i jego spółki zależne SPV Boryszew 3 oraz Impexmetal Holding) znalazły właśnie chętnego. Jest nim szwedzka firma Gränges, globalny dostawca walcowanych produktów aluminiowych, które stosuje się m.in. w wymiennikach ciepła. Notowana na giełdzie NASDAQ w Sztokholmie spółka ma zakłady produkcyjne w Szwecji, Chinach i Stanach Zjednoczonych. Jej obroty sięgają 13 mld SEK (5,3 mld zł). Strony zawarły już przedwstępną umowę sprzedaży Impexmetalu, w której wartość polskiej spółki ustalono na 938 mln zł. Ostateczna cena, za którą przedsiębiorstwo zmieni właściciela, będzie jednak jeszcze skorygowana m.in. o wartość długu netto, kapitał obrotowy netto czy przedpłacone nakłady inwestycyjne. Transakcja ma być sfinalizowana, gdy Szwedzi otrzymają zgodę organów antymonopolowych i po spełnieniu kilku opisanych w umowie tzw. warunków zawieszających. Chodzi m.in. w wydzielenie działalności produkcyjnej prowadzonej dotychczas w Koninie. Transakcja z firmą Gränges ma być kolejnym elementem porządkowania struktury grupy kapitałowej Boryszewa.

— W tym roku podjęliśmy pierwsze kroki zmierzające w tym kierunku. Było to ogłoszone w styczniu wezwanie na akcje Alchemii i wezwanie na akcje Impexmetalu z maja. Kolejnym krokiem jest analiza długoterminowej rentowości poszczególnych biznesów, a jeden z jej efektów to planowana sprzedaż aktywów w Koninie — mówi Piotr Lisiecki, prezes Boryszewa.

Przypomnijmy, że od 13 listopada zarówno akcje Alchemii, jak też Impexmetalu zostały decyzją warszawskiej giełdy wykluczone z obrotu. Miało to związek z wcześniejszą decyzją Komisji Nadzoru Finansowego, która zezwoliła obu spółkom znieść dematerializację akcji i przywrócić im formę dokumentu, czyli papierową. Alchemia była notowana na GPW od maja 1998 r., a Impexmetal od czerwca 1997 r. Zdaniem analityków sprzedaż spółek należących do grupy może dać Romanowi Karkosikowi fundusze, które umożliwią wykupienie wszystkich akcji Boryszewa i wycofanie go z obrotu giełdowego. Inwestor jest obecnie właścicielem pakietu 65,35 proc. akcji Boryszewa, wartych według wyceny giełdowej około 650 mln zł. Wartość pozostałych walorów to obecnie nieco ponad 340 mln zł. W czwartek na zamknięciu notowań na GPW kurs Boryszewa wzrósł o 2,1 proc., do 4,14 zł.

OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
×
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane