KAS wykryła międzynarodowe oszustwo paliwowe polegające na wyłudzaniu VAT

  • PAP
opublikowano: 24-03-2021, 07:55

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła międzynarodowe oszustwo paliwowe polegające na wyłudzaniu VAT, w które zaangażowane było 17 podmiotów z sześciu państw UE. Łącznie wystawiły one 134 fikcyjne faktury o wartości 13,5 mln zł - podała w środę KAS.

Jak dodano w komunikacie KAS, mechanizm oszustwa podatkowego polegał na zorganizowaniu fikcyjnego łańcucha dostaw oleju napędowego z wykorzystaniem tzw. znikających podatników. "Na podstawie materiału dowodowego i analizy plików JPK, odtworzono obieg dokumentów pomiędzy poszczególnymi podmiotami występującymi w łańcuchu dostaw. Różnił się od rzeczywistych przemieszczeń oleju napędowego" - wskazano.

KAS poinformowała, że podmioty zaangażowane w proceder wystawiły na kontrolowaną przez KAS firmę 134 fikcyjne faktury o wartości netto 13,5 mln zł. "Firma jest obecnie zobowiązana do zapłaty ponad 3,8 mln zł z tytułu zaległości podatkowych w podatku VAT, wraz z odsetkami" - zaznaczono.

Jak czytamy w komunikacie, skontrolowany podmiot złożył korekty deklaracji VAT-7 i dokonał wpłaty ponad 1,5 mln zł. Kontrolowany ponadto wniósł o rozłożenie pozostałych niemal 2,3 mln zł na 12 miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane