KE chce mocno skrócić czas uruchamiania projektów OZE

opublikowano: 09-05-2022, 17:46
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Komisja Europejska przygotowała rozwiązanie, które pozwoli przyspieszyć realizację projektów OZE i odchodzenie od surowców energetycznych z Rosji, informuje Reuters.

W przyszłym tygodniu ma zostać przedstawiony pakiet rozwiązań pozwalających zakończyć zależność Unii Europejskiej od Rosji dzięki zwiększonemu importowi gazu z innych krajów oraz rozwojowi produkcji energii z odnawialnych źródeł. Komisja Europejska chce zaproponować między innymi, aby kraje wyznaczyły obszary na ziemi i morzu, na których elektrownie korzystające z OZE miałyby niski wpływ na środowisko. W przygotowanym przez nią dokumencie zapisano, że procedura udzielania zgody nowym projektom zlokalizowanym na tych obszarach nie powinna przekraczać roku i tylko w wyjątkowych okolicznościach mogłaby zostać przedłużona o trzy miesiące. Komisja Europejska chce także, aby w proponowanych przez nią specjalnych obszarach mniejsze projekty, poniżej 150 kW, uzyskiwały zgodę na realizację w sześć miesięcy, a w przypadku pojawienia się wątpliwości w dziewięć.

Reuters przypomina, że obecnie na wydanie zgody na realizację projektu OZE oczekuje się teoretycznie dwa lata z możliwością wydłużenia o rok. W praktyce okres ten bywa często dłuższy, m.in. z powodu biurokracji, lokalnej opozycji, czy sporów dotyczących wpływu na środowisko naturalne, zauważa agencja. W Grecji, na przykład, zwykły czas oczekiwania na zgodę na realizację projektu OZE to osiem lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane