KE domaga się redukcji greckiego deficytu w 2006 r.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-02-2005, 13:58

Komisja Europejska zażądała w środę, by Grecja w 2006 r. obniżyła swój deficyt poniżej granicy 3 proc.PKB, ustalonej w pakcie stabilizacyjnym i objęła ten kraj nadzorem, by rygorystycznie realizował swój budżet w 2005 r. - poinformowała rzeczniczka KE.

Komisja Europejska zażądała w środę, by Grecja w 2006 r. obniżyła swój deficyt poniżej granicy 3 proc.PKB, ustalonej w pakcie stabilizacyjnym i objęła ten kraj nadzorem, by rygorystycznie realizował swój budżet w 2005 r. - poinformowała rzeczniczka KE.

     "Komisja zażądała od (unijnej) Rady ministrów finansów, by zwrócili się do Grecji o podjęcie kroków w celu zlikwidowania nadmiernego deficytu, najpóźniej w 2006 r." - powiedziała rzeczniczka KE Francoise Le Bail, relacjonując przebieg cotygodniowego posiedzenia Komisji.

  W tym roku przewidywany przez KE deficyt finansów publicznych Grecji wyniesie 3,6 proc., znacznie więcej niż wynikałoby to z przewidywań greckich. Dlatego też - powiedziała rzeczniczka - Komisja dała Grecji dodatkowy rok na skorygowanie nadmiernego deficytu w sposób zrównoważony i trwały.

    Pod koniec 2004 r. Grecja przyznała się, że deficyt jej finansów publicznych od 1999 roku nie spadł w żadnym roku poniżej 3 proc. PKB. Oznacza to, że w rzeczywistości kraj ten nie spełnił podstawowego kryterium kwalifikującego do strefy euro, gdy w 2000 roku Unia Europejska podejmowała decyzję o przyjęciu go do tej strefy z początkiem  2001 roku. Okazało się, że Grecja fałszowała przez kilka lat swe statystyki budżetowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane