KE luzuje rygor antykartelowy aby pomóc firmom

opublikowano: 21-03-2022, 14:00

Komisja Europejska tymczasowo złagodzi zasady antykartelowe aby pomóc tysiącom firm, donosi Reuters.

Chodzi o umożliwienie wielu firmom w Unii Europejskiej, których łańcuchy dostaw zostały zakłócone przez sankcje nałożone na Rosję, łączyć siły aby kupować, dostarczać lub dystrybuować produkty, których jest niedostatatek, wyjaśnia agencja.

W poniedziałek KE opublikowała wskazówki wraz z krajowymi urzędami ds. konkurencji i urzędem nadzoru EFTA po tym jak wiele firm zwróciło się wyjaśnienia jak radzić sobie z zakłóceniami spowodowanymi przez sankcje.

- Unijni regulatorzy nie będą aktywnie interweniować przeciwko jednoznacznie niezbędnym i tymczasowym inicjatywom, których celem jest uniknięcie poważnego zakłócenia spowodowanego przez wojnę i/lub sankcje na jednolitym rynku – głosi komunikat.

Reuters zwraca uwagę, że regulatorzy jednocześnie ostrzegli firmy przed wykorzystywaniem sytuacji do tworzenia karteli lub wykorzystywania dominującej pozycji na rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane