KE przedstawia propozycje koordynacji działań w związku z Covid-19

  • PAP
opublikowano: 01-12-2021, 13:11

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła w środę szereg propozycji skoordynowanych działań w związku z kolejną falą pandemii Covid-19 i pojawieniem się nowego wariantu Omikron.

Pixabay.com

"W ciągu ostatnich kilku tygodni wielu z nas doświadczyło tego na własnej skórze: Covid-19 ponownie zaraża niektórych naszych bliskich przyjaciół, współpracowników i członków rodziny (...). Szybko rosnące liczby przypadków stanowią coraz większe obciążenie dla naszych szpitali i pracowników służby zdrowia. Na dodatek, pojawienie się prawdopodobnie wysoko zaraźliwego wariantu Omikron wymaga naszej szczególnej czujności. (...) Dziś prezentujemy szeroki wachlarz działań, od zintensyfikowania naszych wysiłków w zakresie szczepień i inwestycji w leki, przez poprawę monitorowania i zapobieganie, po wzmacnianie naszej globalnej solidarności" - oświadczyła von der Leyen.

Konkretnie KE zaleca, by państwa członkowskie regularnie monitorowały pojawiające się nowe przypadki wariantu Omikron i codziennie dokonywały w sposób skoordynowany przeglądu obowiązujących ograniczeń w podróżowaniu. "UE i państwa członkowskie powinny być gotowe do wprowadzenia wszelkich niezbędnych kontroli" - powiedziała von der Leyen.

KE zaapelowała też o prowadzenie kampanii szczepień "przypominających" oraz skierowanych do osób, które jeszcze się nie zaszczepiły.

Według KE, państwa członkowskie powinny wprowadzić "ukierunkowane i proporcjonalne środki" ostrożności i ograniczeń dotyczących kontaktów społecznych, aby zmniejszyć rozprzestrzenianie się wirusa.

Ze swojej strony KE zapowiedziała zintensyfikowanie wysiłków na rzecz produkcji, zatwierdzania i wspólnego pozyskiwania leków na Covid-19.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu