KGHM wróci do Konga w 2003 r.

Marcin Goralewski
opublikowano: 04-10-2002, 00:00

KGHM Polska Miedź planuje uruchomić w 2003 roku eksploatację kongijskiego złoża kobaltu w Kongo.

— Będę konsekwentnie zmierzał do eksploatacji tego złoża, ale także do pozyskania wcześniej dwóch innych mniejszych złóż na tym terenie (...). Musimy jeszcze dokończyć rozmowy z rządem kongijskim, żeby być samodzielnym operatorem i pozyskać jeszcze jedno dwa złoża — powiedział w TVN 24 Stanisław Speczik, prezes KGHM.

Jego zdaniem, inwestycje w Afryce wyniosą jeszcze 5-6 mln USD (20-24 mln zł), co przy rozmiarach złoża i wartości metalu już wydobytego gwarantuje opłacalność inwestycji.

Wczorajsza „Rzeczpospolita” skrytykowała niektórych członków obecnego zarządu spółki za to, że podpisali w czasie swojej pierwszej kadencji niekorzystne dla firmy umowy dotyczące eksploatacji złóż miedzi znajdujących się w Kongu. Gazeta pisze, że KGHM stracił na tej inwestycji w zależności od szacunków 30-100 mln USD (120-400 mln zł). Jedynym wygranym okazała się natomiast spółka Colmet pośrednicząca w inwestycji. Na jej konto wpłynęło około 10 mln USD (40 mln zł). Poprzedni zarząd holdingu złożył w tej sprawie doniesienie do prokuratury, a śledztwo zostało umorzone. Po ostatnich wyborach parlamentarnych do zarządu KGHM ponownie wybrano osoby, które rozpoczęły inwestycje w Afryce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KGHM wróci do Konga w 2003 r.