Klienci Bank of China stracili 600 mln juanów na spekulacjach na kursie ropy

opublikowano: 24-04-2020, 06:38

Setki drobnych chińskich inwestorów dają w Internecie upust swojej wściekłości wobec Bank of China po tym jak stracili łącznie ok. 600 mln juanów (85 mln USD) na produktach banku powiązanych z kursem amerykańskiej ropy WTI.

Posiadane przez ok. 3,7 tys. klientów banku produkty stały się bezwartościowe i toksyczne kiedy na początku tego tygodnia kurs ropy WTI z majowych kontraktów spadł poniżej zera. Bezpośrednia strata drobnych inwestorów sięgnęła ok. 200 mln juanów, ale pierwsza w historii ujemna cena amerykańskiej ropy spowodowała, że są jeszcze winni  bankowi łącznie 400 mln juanów, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg.

fot. Bloomberg

Chińczycy nie byli jedynymi ofiarami w regionie bezprecedensowych wydarzeń na rynku amerykańskiej ropy. W Korei Południowej pokaźne straty grożą drobnym inwestorom spekulującym instrumentami strukturyzowanymi, powiązanych z kontraktami terminowymi na ropę Brent i WTI, wartości ok. 1,45 bln wonów (1,17 mld USD). W Indiach co najmniej trzech brokerów wystąpiło do sądu w sprawie roszczeń wynikających z rozliczeń z klientami, którym grożą miliony dolarów strat wynikających z ujemnych cen ropy w USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane