Kluza: gospodarka wciąż na ścieżce szybkiego wzrostu

(Tadeusz Stasiuk)
18-07-2006, 19:37

Minister finansów Stanisław Kluza uważa, że polska gospodarka wciąż pozostaje na ścieżce szybkiego wzrostu zbliżonego do 5 proc. Oczekuje, że w całym 2006 roku wzrost PKB wyniesie 4,9-5,0 proc.

Minister finansów Stanisław Kluza uważa, że polska gospodarka wciąż pozostaje na ścieżce szybkiego wzrostu zbliżonego do 5 proc. Oczekuje, że w całym 2006 roku wzrost PKB wyniesie 4,9-5,0 proc.

"Wzrost PKB w 2006 roku może być wyższy od prognoz i MF po raz trzeci w tym roku podwyższa szacunki wzrostu gospodarczego. Obecnie można powiedzieć, że wzrost PKB w drugim kwartale mógł być wyższy niż 5 proc. zakładając, że wzrost inwestycji wyniósł około 10 proc. i wystąpiła bardzo wysoka dynamika sprzedaży detalicznej" - powiedział PAP Kluza.

Jak informuje PAP, według Kluzy, założony na 2007 rok 4,6 proc. poziom wzrostu PKB jest wiarygodny i "uwzględnia także możliwe efekty gorszej koniunktury w gospodarce globalnej".

"Fundamenty gospodarki przemawiają za umocnieniem złotego. Mamy najniższą inflację w UE, jeden z najwyższych wzrostów PKB, wysoką produktywność pracy. Ale kurs to nie tylko makroekonomia, więc trudno prognozować kurs" - powiedział.

Minister finansów poinformował, że resort dopuszcza możliwość obniżenia założonego wstępnie na 1,9 proc. średniorocznego poziomu cen w 2007 roku.

"Dopuszczamy taką możliwość, mimo że na razie nie planujemy rewizji założonego poziomu inflacji średniorocznej, czyli 1,9 proc. Jednak dane inflacyjne w 2006 roku są lepsze niż oczekiwaliśmy. Dlatego możliwe, że ostatecznie przyjęty wskaźnik inflacji średniorocznej będzie niższy niż 1,9 proc." - powiedział.

Kluza poinformował, że resort spodziewa się w trzecim kwartale spadku inflacji o 0,1-0,2 proc. z czerwcowego poziomu 0,8 proc.

"Oczekuję, że inflacja rok do roku w okresie lipiec-wrzesień będzie niższa o 0,1-0,2 proc. wobec 0,8 proc. odnotowanych w czerwcu. Natomiast w czwartym kwartale inflacja zacznie rosnąć, ale może jeszcze nie przekroczyć 1,5 proc. W sumie przewidujemy, że w 2006 roku inflacja średnioroczna wyniesie 0,82 proc." - powiedział.

"Natomiast w 2007 roku według naszej prognozy inflacja w całym 2007 roku będzie się znajdowała w dolnym paśmie celu inflacyjnego, czyli 1,5-2,5 proc." - dodał.

Kluza podtrzymał opinię, według której "resort finansów nie będzie ingerował przez kurs walutowy na kształt polityki pieniężnej".

"Ministerstwo podtrzymuje zasadę, że dalece wiążąca jest niezależność NBP. Konsekwencje wynikające dla rynku w kwestii oddziaływania na kurs walutowy są w gestii polityki pieniężnej" - dodał.WST, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kluza: gospodarka wciąż na ścieżce szybkiego wzrostu