KNF dociska prywatne FIZ-y

opublikowano: 28-04-2019, 22:00

400 tys. zł kary dla dawnego Trigonu to przedsmak tego, co może czekać innych, którzy nikomu nie szkodzą, ale prawo jednak łamią

Fundusz to fundusz i nie ma znaczenia, czy zbiera pieniądze od mniejszej lub większej grupy inwestorów, czy jest stricte prywatnym wehikułem inwestycyjnym. Z takiego założenia wyszła Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), nakładając 400 tys. zł kary na Lartiq TFI (dawniej Trigon TFI). Poszło o to, że Trigon XXII FIZ objął trzy serie akcji TFI. tymczasem fundusze inwestycyjne mają zakaz lokowania aktywów funduszu w papiery wartościowe TFI będącego organem tego funduszu. W samej karze nie byłoby nic dziwnego, gdyby nie to, że jedynymi uczestnikami funduszu byli dwaj członkowie zarządu TFI (już nimi nie są). Swoją decyzją nie narażali więc klientów na straty. Co więcej, emisje akcji musiało akceptować walne zgromadzenie, a więc inni akcjonariusze. KNF uznała jednak, że w Trigonie doszło do konfliktu interesów, gdyż członkowie zarządu „posiadali powód”, by w obejmowaniu akcji udzielić sobie preferencji w stosunku do innych funduszy reprezentowanych przez Trigon TFI.

BEZ WYJĄTKÓW:
BEZ WYJĄTKÓW:
Komisja Nadzoru Finansowego, której przewodniczy Jacek Jastrzębski, wymaga od wszystkich funduszy przestrzegania prawa. Nawet w tych przypadkach, w których mijanie się z nim nikomu nie szkodzi.
Fot. GK

„Komisja podkreśla, że przeniesienie do funduszu inwestycyjnego zamkniętego składników majątku członków zarządu towarzystwa funduszy inwestycyjnych reprezentującego ten fundusz, jak też uzgodnienia akcjonariuszy towarzystwa odnośnie do proporcji udziału w zysku towarzystwa, nie uzasadniają naruszenia przez fundusz inwestycyjny przepisów prawa dotyczących nabywania akcji towarzystwa funduszy inwestycyjnych w warunkach konfliktu interesów” –uzasadnia decyzję KNF.

KNF wytyka też byłym menedżerom Trigonu przekroczenie ustawowego limitu 20 proc. aktywów funduszu w papierach wartościowych jednego emitenta. Można domniemywać, że byli prezesi Tirgon TFI w FIZ-ie nie mieli nic poza akcjami Trigon TFI.

„Nieuprawnione jest (…) odwoływanie się do interesu uczestników funduszu inwestycyjnego, stanowiącego dobro chronione tym przepisem, jako uzasadnienia dla naruszenia określonego w nim limitu inwestycyjnego. Świadomość, a nawet zgoda uczestników funduszu na przekroczenie limitu inwestycyjnego nie może stanowić usprawiedliwienia dla dokonania przez fundusz takiego naruszenia, a w konsekwencji nie może doprowadzić do zwolnienia towarzystwa będącego organem takiego funduszu z odpowiedzialności prawnej za tego rodzaju naruszenie” — podkreśla KNF.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— KNF w istocie rzeczy zakwestionowała wieloletnią praktykę polskiego rynku kapitałowego polegającą na tworzeniu dedykowanych funduszy inwestycyjnych zamkniętych, uznając, że zarządzanie takimi funduszami powoduje działanie w ramach konfliktu interesów. Z komunikatu wynika, że KNF zarzuciła TFI naruszenie limitów inwestycyjnychpodczas trwania 3-letniego, ustawowego okresu przejściowego, w którym ustawodawca wyraźnie zezwala funduszom inwestycyjnym zamkniętym dopasować strukturę portfela inwestycyjnego do przewidzianych limitów inwestycyjnych. W naszym przypadku okres przejściowy jeszcze biegnie. Stanowisko KNF w istocie rzeczy prowadzi do wniosku, że portfele inwestycyjnefunduszy inwestycyjnych zamkniętych natychmiast po utworzeniu funduszy powinny być w pełni zdywersyfikowane, co nie znajduje oparcia w przepisach prawa oraz jest sprzeczne z wieloletnią praktyką rynkową — uważa Jakub Rajchman, członek zarządu Lartiq TFI.

KNF sugeruje, że wobec Lartiq TFI była łagodna, gdyż maksymalnywymiar kary mógł wynieść 5 mln zł. Nadzór podkreśla, że celem, jaki zamierza osiągnąć za pomocą kary nałożonej na Lartiq TFI, jest „zwrócenie uwagi stronie postępowania oraz innym uczestnikom rynku” na ograniczenia inwestycyjne, które fundusze inwestycyjne powinny brać pod uwagę w prowadzonej przez siebie działalności. Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI, nie chciał komentować sprawy. Należący do niego Q1 FIZ ma zaś około 10 proc. akcji Quercus TFI. Czy 80 proc. aktywów funduszu stanowią inne lokaty? Nie wiadomo. Podobnie nieznana jest struktura FIZ-ów wykorzystywanych przez Jacka Lewandowskiego, prezesa, i Stanisława Waczkowskiego, wiceprezesa Ipopemy Securities, do kontroli nad tą spółką, która z kolei jest właścicielem TFI. Oni również nie skomentowali sprawy. Typowo prywatne FIZ-y są wykorzystywane również przez ludzi niezwiązanych z rynkiem kapitałowym. Tajemnicą poliszynela jest, że skala koncentracji grubo przekraczała w nich ustawowe 20 proc. Niejeden FIZ powstał bowiem tylko po to, by właściciel „przepakował” do niego udziały w swojej firmie.

— KNF ewidentnie coraz ostrzej dąży do tego, by przepis dotyczący dywersyfikacji lokat funduszy był przestrzegany, niezależnie od tego, ilu uczestników ma fundusz — komentuje prezes jednego z TFI, zastrzegając anonimowość.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane