Koalicja 5 frakcji wystartowała z pierwszą kampanią informacyjną

opublikowano: 15-11-2018, 22:00

Zainicjowana przez CSR Consulting i Eneris koalicja na rzecz upowszechnienia wiedzy na temat segregowania zaprasza do współpracy kolejnych partnerów.

Przez sześć miesięcy, które minęły od ogłoszenia Koalicji 5 frakcji, przystąpiło do niej kilkanaście firm i instytucji: organizacje odzysku, NGO, przedstawiciele branży handlu detalicznego, FMCG, finansów. Łączy je dążenie do wprowadzenia na rynek spójnego systemu eko-oznakowań na opakowania. Jest to odpowiedź koalicji na brak narzędzi do realizacji postawionych przed Polską przez Unię Europejską celów środowiskowych (m.in. wysokie poziomy segregacji odpadów).

Co i gdzie wrzucić

Odpady produkujemy od świtu do zmierzchu w kuchni, łazience, biurze, na ulicy. I w domu, i w miejscu pracy pojawiają się wątpliwości dotyczące właściwej segregacji śmieci — co z musztardą po obiedzie? Niezjedzonym pieczywem? Resztką mydła w mydelniczce? Zużytą chusteczką higieniczną?

Odpowiedzią na te pytania są grafiki kontekstowe przygotowane przez Koalicję 5 frakcji. Korzystając z eksperckiej wiedzy partnerów, takich jak Antalis i Rekopol, koalicja opracowała plakaty, wskazujące w jasny sposób, do jakiego pojemnika powinny trafić poszczególnerodzaje odpadów. W kampanii skupiono się na tych opakowaniach, których segregacja najczęściej stwarza problemy konsumentom.

Plakaty opracowane w ramach kampanii informacyjnej koalicji będą głównym narzędziem edukacji pracowników firm, które dołączyły do porozumienia, podczas obchodów Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów (17-25 listopada 2018 r.). Już teraz jednak

Otwarci na współpracę

Do projektu zaproszeni są producenci wprowadzający na rynek opakowania, samorządy realizujące segregację na 5 frakcji oraz firmy i NGO chcące edukować swoje otoczenie w zakresie odzysku surowcowego. Dołączając do inicjatywy, otrzymują możliwość korzystania z przemyślanego systemu eko-oznakowania na opakowania, stworzonego z wykorzystaniem analizy prawnej funkcjonującego znakowania ekologicznego i dobrych praktyk z USA i Wielkiej Brytanii. Koalicja 5 frakcji udostępnia narzędzia edukacyjne — od systemu oznakowania na pojemniki (do biur dla firm i do przestrzeni miejskiej dla samorządów) spójnego z oznakowaniem produktów, aż po bazę praktyk w dziedzinie segregacji surowców. Pomysłodawcami i inicjatorami projektu są Eneris Ochrona Środowiska i CSR Consulting, którzy we współpracy z Kancelarią Wierzbowski Eversheds Sutherland, Rekopol, Antalis Poland, BZWBK, Eurocash, Little Greenfinity, Servier, Skanska, UNEP/GRID Warszawa od ponad pół roku tworzą spójny pomysł na ogólnopolskie działanie proekologiczne. © Ⓟ

Pakiet odpadowy

Do 2025 r. w państwach Unii Europejskiej 55 proc. odpadów komunalnych ma trafiać do ponownego użycia i utylizacji, do 2030 r. — 60 proc., a do 2035 r. — 65 proc. Pakiet wyznacza też osobne cele dla recyklingu opakowań. W odniesieniu do wszystkich opakowań cel ten wynosi 65 proc. do 2025 r. i 70 proc. do 2030 r. W przypadku opakowań z plastiku są to odpowiednio 50 i 55 proc., opakowań drewnianych — 25 i 30 proc., opakowań z metali żelaznych — 70 i 80 proc., aluminiowych — 50 i 60 proc., szklanych — 70 i 75 proc., natomiast opakowań papierowych i kartonowych — 75 i 80 proc. Każdy z krajów członkowskich Unii Europejskiej jest też zobowiązany, by od 2030 r. odpady, zwłaszcza komunalne, które nadają się do ponownego użycia lub przetworzenia, nie trafiały na wysypiska śmieci.

Co zyskuje partner Koalicji 5 frakcji

przemyślany system eko-oznakowania na opakowania analiza prawna na temat systemu znakowania ekologicznego system oznakowania na pojemniki spójny z oznakowaniem produktów dostęp do bazy wiedzy na temat edukacji w zakresie segregacji i GOZ.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy