Plan ministerstwa finansów zakłada zwiększenie szeregu opłat państwowych za różne usługi, w tym rozwodowej do 5000 rubli (58,75 USD) z 650 rubli. Opłata za zawarcie małżeństwa pozostanie na niezmienionym poziomie 350 rubli.
Podniesiony koszt rozwodu stanowiłby jedną czwartą minimalnego miesięcznego wynagrodzenia w Rosji. W kraju zarejestrowano 683 700 rozwodów w ubiegłym roku. To ponad 5 proc. wzrost w stosunku do poziomu sprzed wojny i jeden z najwyższych wyników na świecie.
Projekt ministerstwa finansów zakłada również trzykrotne podniesienie opłat za zmianę nazwiska w oficjalnych dokumentach i wzrost kosztów dla przedsiębiorstw za składanie skarg do krajowego urzędu antymonopolowego do 400 tys. rubli z 35 tys. rubli.