Kolumbijscy Kulczykowie zarobili na fuzji 2,2 mld USD

Najbogatsza rodzina Kolumbii zarobiła na zapowiedzi przejęcia piwnego koncernu SABMiller przez Anheuser-Busch pięciokrotnie więcej niż spadkobiercy Jana Kulczyka.

Kiedy w środę notowania piwnego giganta SABMiller skoczyły o 20 proc. po ofercie przejęcia przez Anheuser-Busch InBev, wartość pakietu akcji spółki kontrolowanych przez rodzinę Kulczyków wzrosła o 1,5 mld zł. Te zyski nikną przy tym, ile na zapowiedzi fuzji zyskali najbogatsi Kolumbijczycy. Alejandro Santo Domingo z rodziną zyskał w kilka godzin – przynajmniej na papierze – 2,2 mld USD. Państwo Santo Domingo kontrolują 14 proc. akcjonariatu SABMiller, blisko 5-krotnie więcej niż spadkobiercy Jana Kulczyka, jednak poza tym historia ich związku ze spółką jest bardzo podobna jak w przypadku niedawno zmarłego polskiego biznesmena.Jak relacjonuje agencja Bloomberg, w 2005 r. Santo Domingo sprzedali SABMillerowi kontrolowany przez siebie, największy w Kolumbii i drugi w Ameryce Południowej, browar Bavaria. W zamian objęli akcje giganta, dające im aż 14 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. O tym jak dobrą decyzją, tak w przypadku Jana Kulczyka, jak i Santo Domingo, było wyjście z lokalnego rynku i zostanie graczami globalnymi, świadczy wzrost kursu SABMiller. W ciągu 10 lat, nawet pomimo kryzysu finansowego, poszedł on w górę o 275 proc.Ostatnio wartość fortuny Santo Domingo przekroczyła wartość majątku wcześniej najbogatszego w Kolumbii magnata finansowego Luisa Carlosa Sarmiento. Nie wyszedł on na większą skalę ze swoimi inwestycjami poza Kolumbię i ucierpiał na pogorszeniu koniunktury w krajach emerging markets, w szczególności będących tak jak Kolumbia producentami ropy. W ujęciu dolarowym jego fortuna stopniała o 40 proc., po tym jak kolumbijskie peso straciło w 12 miesięcy wobec dolara 35 proc. wartości.- Santo Domingo wykorzystali poprawę sytuacji gospodarczej w Kolumbii i zaczęli sprzedawać swoje aktywa, przejmując aktywa na świecie. Dzięki temu nie są narażeni na dekoniunkturę tak jak pozostali gracze – komentował w wypowiedzi dla agencji Bloomberg Andres Jimenez, kolumbijski inwestor.

Kolumbijscy Kulczykowie zarobili na fuzji 2,2 mld USD

Najbogatsza rodzina Kolumbii zarobiła na zapowiedzi przejęcia piwnego koncernu SABMiller przez Anheuser-Busch pięciokrotnie więcej niż spadkobiercy Jana Kulczyka.

Kiedy w środę notowania piwnego giganta SABMiller skoczyły o 20 proc. po ofercie przejęcia przez Anheuser-Busch InBev, wartość pakietu akcji spółki kontrolowanych przez rodzinę Kulczyków wzrosła o 1,5 mld zł. Te zyski nikną przy tym, ile na zapowiedzi fuzji zyskali najbogatsi Kolumbijczycy. Alejandro Santo Domingo z rodziną zyskał w kilka godzin – przynajmniej na papierze – 2,2 mld USD. Państwo Santo Domingo kontrolują 14 proc. akcjonariatu SABMiller, blisko 5-krotnie więcej niż spadkobiercy Jana Kulczyka, jednak poza tym historia ich związku ze spółką jest bardzo podobna jak w przypadku niedawno zmarłego polskiego biznesmena.

Jak relacjonuje agencja Bloomberg, w 2005 r. Santo Domingo sprzedali SABMillerowi kontrolowany przez siebie, największy w Kolumbii i drugi w Ameryce Południowej, browar Bavaria. W zamian objęli akcje giganta, dające im aż 14 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. O tym jak dobrą decyzją, tak w przypadku Jana Kulczyka, jak i Santo Domingo, było wyjście z lokalnego rynku i zostanie graczami globalnymi, świadczy wzrost kursu SABMiller. W ciągu 10 lat, nawet pomimo kryzysu finansowego, poszedł on w górę o 275 proc.

Ostatnio wartość fortuny Santo Domingo przekroczyła wartość majątku wcześniej najbogatszego w Kolumbii magnata finansowego Luisa Carlosa Sarmiento. Nie wyszedł on na większą skalę ze swoimi inwestycjami poza Kolumbię i ucierpiał na pogorszeniu koniunktury w krajach emerging markets, w szczególności będących tak jak Kolumbia producentami ropy. W ujęciu dolarowym jego fortuna stopniała o 40 proc., po tym jak kolumbijskie peso straciło w 12 miesięcy wobec dolara 35 proc. wartości.

- Santo Domingo wykorzystali poprawę sytuacji gospodarczej w Kolumbii i zaczęli sprzedawać swoje aktywa, przejmując aktywa na świecie. Dzięki temu nie są narażeni na dekoniunkturę tak jak pozostali gracze – komentował w wypowiedzi dla agencji Bloomberg Andres Jimenez, kolumbijski inwestor.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane