Komisja Europejska potwierdza ideę dalszego rozszerzenia UE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-11-2005, 16:52

W przyjętym w środę pakiecie raportów dotyczących bałkańskich krajów aspirujących do UE, Komisja Europejska (KE) na ogół pozytywnie oceniła poczynione przez nie reformy, potwierdzając ideę dalszego rozszerzenia Unii.

W przyjętym w środę pakiecie raportów dotyczących bałkańskich krajów aspirujących do UE, Komisja Europejska (KE) na ogół pozytywnie oceniła poczynione przez nie reformy, potwierdzając ideę dalszego rozszerzenia Unii. 

    "Komisja zdaje sobie sprawę z niepokojów obywateli wobec rozszerzenia. Powinniśmy lepiej informować naszych obywateli o wyzwaniach rozszerzenia" - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli komisarz UE ds. rozszerzenia Olli Rehn. 

    Jego zdaniem, proces rozszerzenia UE powinien trwać dalej. "Nie możemy odrzucić odpowiedzialności w dziedzinie bezpieczeństwa, stabilności i demokracji w Europie" - tłumaczył komisarz.

    W środę KE opublikowała pakiet raportów o stanie przygotowań do członkostwa w UE Chorwacji, a także niemających jeszcze statusu kandydatów, ale aspirujących do UE: Macedonii, Albanii, Serbii i Czarnogóry oraz Bośni i Hercegowiny.

    Komisja Europejska zaleciła krajom członkowskim przyznanie Macedonii statusu kraju kandydującego do UE. "Macedonia to europejski kraj demokratyczny. Cztery lata temu była na granicy wojny domowej, teraz puka do drzwi Unii Europejskiej" - powiedział Rehn.

    KE nie zaproponowała jednak żadnej daty ewentualnego rozpoczęcia negocjacji członkowskich z Macedonią, warunkując je niezbędnymi reformami.

    Na początku 2005 roku Macedonia zadeklarowała, że chciałaby rozpocząć negocjacje członkowskie z Brukselą w 2006 roku, a ostatecznie przystąpić do wspólnoty do 2010 roku. Dobrą wiadomość KE przekazała też Albanii. Chwaląc ją za przeprowadzenie demokratycznych i wolnych wyborów oraz pokojową zmianę władzy w 2005 roku, uznała, że można już zamknąć - otwarte w 2003 roku - negocjacje o układzie o stabilizacji i stowarzyszeniu z UE.

    Bruksela zaleca jednak Tiranie walkę z korupcją i zorganizowaną przestępczością.  

     Także Chorwacja, jedyny kraj bałkański z którym UE rozpoczęła 3 października już oficjalne negocjacje, poczyniła zdaniem KE postępy w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości i ochrony praw człowieka oraz mniejszości narodowych.

    Bruksela wezwała ją jednak do "pełnej" współpracy z haskim Trybunałem ds. zbrodni w dawnej Jugosławii, aby zostały aresztowane osoby oskarżone o zbrodnie, jak pozostający na wolności generał Ante Gotovina.

    KE zagroziła, że niezadowalająca współpraca z haskim trybunałem może prowadzić do zawieszenia w każdej chwili otwartych 3 października negocjacji  członkowskich z Zagrzebiem. Podobne zalecenie znalazło się w raporcie na temat Serbii i Czarnogóry oraz Bośni i Hercegowiny.

    W środę KE skrytykowała natomiast spowolnienie reform politycznych przez Turcję, która 3 października rozpoczęła negocjacje członkowskie z UE.

    "W Turcji podjęto odważne reformy w ostatnich latach. Turcja zwolniła jednak tempo reform w 2005 roku" - powiedział komisarz Rehn.

    Komisja Europejska oczekuje od Ankary reform w systemie sądowniczym oraz żąda "pilnego" wdrożenia w życie istniejącego ustawodawstwa, gwarantującego przestrzeganie praw człowieka.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane