Kommersant: Gazprom bada opcję wstrzymania dostaw gazu

opublikowano: 31-03-2022, 10:28

Rosyjski dziennik Kommersant pisze, że Gazprom bada opcję wstrzymania dostaw gazu do „nieprzyjaznych” krajów i szacuje potencjalne konsekwencje takiego działania, informuje Reuters.

- Gazprom naprawdę pracuje nad opcją całkowitego wstrzymania dostaw gazu do „nieprzyjaznych krajów” i ocenia konsekwencje takiego działania – napisał w czwartek Kommersant powołując się na anonimowe źródła.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

W ubiegłym tygodniu prezydent Władimir Putin ogłosił, że „nieprzyjazne” kraje będą musiały płacić Rosji za gaz w rublach. Dał czas do 31 marca Gazpromowi i bankowi centralnemu Rosji na przygotowanie stosownych rozwiązań. Państwa G-7 odrzuciły możliwość płatności w rublach jako niezgodne z zapisami w kontraktach. Żądania Rosji wywołały jednak zaniepokojenie. Rząd Niemiec aktywował w środę plan alarmowy na wypadek zakłócenia dostaw gazu z Rosji. Tego samego dnia prezydent Rosji Władimir Putin miał jednak zapewnić kanclerza Olafa Scholza, że europejskie firmy mogą nadal płacić rachunki za rosyjski gaz w euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane