Komu przysługują zachęty podatkowe

opublikowano: 24-11-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Dzięki interpretacjom fiskusa innowatorzy upewniają się, czy mogą skorzystać m.in. z ulgi B+R, na ekspansję i robotyzację. Coraz częściej urząd działa na korzyść podatników.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Czy fiskus idzie na rękę przedsiębiorcom
  • Komu należą się ulgi B+R, na ekspansję, robotyzację i mechanizm IP Box
  • Na jakie wyjaśnienia skarbówki mogą liczyć innowatorzy

Ulgi podatkowe to sposób na zdobycie dodatkowego zastrzyku kapitału na prowadzenie innowacyjnych projektów i rozwijanie nowatorskiego biznesu. Od tego roku przedsiębiorcy w ramach zachęty podatkowej na badania i rozwój mogą odliczyć aż 200 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

Daniny w dół:
Daniny w dół:
Ulgi podatkowe powinny zachęcać MŚP do prowadzenia B+R, automatyzowania biznesu i rozszerzania rynków zbytu.
Adobe Stock

Ulga B+R

Niedawno dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) uznał, że do kategorii materiałów objętych ulgą B+R można zaliczyć różnego rodzaju odzyski, które mają wartość użytkową.

– Mogą one pochodzić np. z likwidowanych przez przedsiębiorcę środków trwałych. Na tej liście są też m.in. paliwa i opakowania – wyjaśnia Urszula Uchmańska, menedżer w Crido.

Z innej interpretacji fiskusa wynika, że firma może odliczyć ponoszone w ramach prowadzonych prac B+R koszty badania rynku i konkurencji.

– Przedsiębiorca, który chce porównać tworzoną przez siebie technologię z już istniejącymi rozwiązaniami branżowych rywali, może przeprowadzić tzw. badanie zapotrzebowania rynkowego. Takie działanie uprawnia go do skorzystania z ulgi B+R – mówi Urszula Uchmańska.

Ulga na ekspansję

Decyzje fiskusa dotyczą też ulgi na ekspansję. Obowiązuje ona od tego roku. Została wprowadzona w ramach pakietu zmian podatkowych „Polski Ład”. Jej celem jest wpieranie MŚP w ekspansji zagranicznej i zwiększanie ich konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Mogą z niej skorzystać producenci działający w różnych branżach. Ostatnio dyrektor KIS wypowiedział się w sprawie tej ulgi. Niestety, uznał, że odsprzedaż zakupionego i nowo zapakowanego produktu nie spełnia warunków do skorzystania z tej zachęty podatkowej.

– Przedsiębiorca dostarczał swoje kartony do sortowni i płacił jej za produkt w postaci jabłek oraz za usługę ich zapakowania. Właściciel firmy uważał, że wytworzył nowy wyrób, jakim jego zdaniem był owoc ulokowany w markowym kartonie. Według dyrektora KIS podatnik nie jest producentem i nie wytwarza produktu, tylko nabywa gotowy, a następnie pakuje go i sprzedaje kontrahentom – podkreśla Urszula Uchmańska.

Ulga na robotyzację

Od tego roku przedsiębiorcy mogą skorzystać również z ulgi na robotyzację. Umożliwia ona odliczenie od dochodu dodatkowych 50 proc. kosztów zakupu robotów przemysłowych. Rozwiązanie obejmuje wydatki m.in. na zakup nowych robotów i pracujących z nimi maszyn, a także ich leasing. Tomasz Stańczyk, menedżer w dziale innowacji Ayming Polska, zwraca uwagę na ograniczony okres obowiązywania ulgi. Podatnicy CIT i PIT mogą rozliczyć ją do końca 2026 r. Zatem nie powinni zwlekać z inwestycjami w automatyzację firm.

Ostatnio dyrektor KIS wydał korzystną dla przedsiębiorców interpretację podatkową dotyczącą tego tematu. Stwierdził, że maszyna do malowania proszkowego wpisuje się w definicję robota przemysłowego.

– Tym samym uznał, że jej zakup będzie stanowił koszt uzyskania przychodu poniesiony na robotyzację. Ponadto kabina przeznaczona dla robota jest elementem konstrukcyjnym i służy zapewnieniu ergonomii i bezpieczeństwu pracy w firmie – tłumaczy Urszula Uchmańska.

Według innej interpretacji podatkowej, również przychylnej dla przedsiębiorcy, tzw. samojezdne i autonomiczne wózki przemysłowe mogą być uznane za roboty przemysłowe. Są one wykorzystywane w firmach do obsługi transportu wewnętrznego.

– Ulgę na robotyzację można zastosować także w przypadku nowych robotów przemysłowych zakupionych przed 2022 r. Przedsiębiorca odliczy wydatki dotyczące ich amortyzacji. Zdaniem fiskusa możliwość skorzystania z tej ulgi należy wiązać z momentem poniesienia kosztu uzyskania przychodu, czyli dokonania odpisu amortyzacyjnego. Wspomniane koszty można objąć zachętą podatkową nawet wtedy, gdy umowa dostawy i częściowa płatność zaliczkowa nastąpiła w 2021 r. – zauważa Urszula Uchmańska.

Poznaj program konferencji online “TAX Forum”, 1 grudnia 2022 >>

IP Box

Dyrektor KIS odniósł się także do mechanizmu IP Box. MŚP, które uzyskują dochody z praw własności intelektualnej, mogą w jej ramach skorzystać z preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5 proc. Muszą jednak wytworzyć, rozwinąć lub ulepszyć kwalifikowane prawa własności intelektualnej (IP), a następnie skomercjalizować je i osiągnąć przychód. IP obejmują: patenty, prawa ochronne na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego i autorskie prawo do programu komputerowego.

– Niestety, dyrektor KIS uznał, że opłaty związane z wprowadzeniem gier komputerowych do sklepu nie stanowią kosztów wytworzenia kwalifikowanego IP, tylko dotyczą jego sprzedaży. Analogiczne podejście zastosował w przypadku wydatków marketingowych i przeznaczonych na przeprowadzenie w firmie rekrutacji. Zdaniem dyrektora KIS nie są one wprost związane z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej – wskazuje Marcin Matuszak, starszy konsultant w Crido.

Natomiast dobrą wiadomością dla przedstawicieli biznesu jest decyzja fiskusa, zgodnie z którą dochód osiągany z tytułu tzw. mikropłatności jest objęty mechanizmem IP Box.

– Jednocześnie dyrektor KIS stwierdził, że dochód podatnika z tytułu wyświetlania reklamy w wytworzonej przez niego aplikacji nie podlega odliczeniu. Świadczenie wspomnianej usługi nie wiąże się z korzystaniem z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej przez firmę, która ją zleca – wyjaśnia Marcin Matuszak.

Mechanizm ulgi na ekspansję

Polega on na możliwości dodatkowego odliczenia kosztów, które musi ponieść podatnik, aby rozszerzać swoje rynki zbytu, w tym zagraniczne. Wydatki na ekspansję mogą zostać odliczone raz jako koszty uzyskania przychodów, a drugi raz w ramach ulgi jako odliczenie od podstawy opodatkowania.

Co odliczysz w ramach ulgi na robotyzację

• zakup robotów przemysłowych

• nabycie maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów funkcjonalnie z nimi związanych

• zakup maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, służących zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy

• nabycie maszyn, urządzeń lub systemów służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, w szczególności czujników i kamer

• zakup urządzeń do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych

• koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych

• koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów przemysłowych

• koszty leasingu

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane