Koncesyjny precedens

JBR
opublikowano: 14-06-2007, 00:00

ZAiKS może dostać bat na niepłacących tantiem. Jest blisko udziału w postępowaniach koncesyjnych KRRiT.

ZAiKS może dostać bat na niepłacących tantiem. Jest blisko udziału w postępowaniach koncesyjnych KRRiT.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) ma wnioski ZAiKS rozpatrywać merytorycznie — zawyrokował Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła Radia Bieszczady, ale jest precedensowa. Radio dostało koncesję na nadawanie 19 grudnia 2003 r. W trakcie postępowania koncesyjnego Stowarzyszenie Autorów ZAiKS domagało się uczestnictwa. Miał to być sposób na zdyscyplinowanie radia do odprowadzania tantiem. KRRiT bada m.in. kondycję finansową założycieli, ale do tantiem się nie wtrąca. Odmówiła ZAIKS udziału w postępowaniu, co natychmiast zostało zaskarżone do sądu. Następnego dnia przyznała Radiu Bieszczady koncesję. Sąd uznał odmowę dla ZAiKS za nieważną z przyczyn proceduralnych. Sprawa dopuszczenia ZAiKS wróciła do KRRiT, a ta ją umorzyła. Postępowanie koncesyjne dla radia już się zakończyło i sprawa stała się, jej zdaniem, bezprzedmiotowa.

We wczorajszym wyroku Naczelny Sąd Administracyjny wyraźnie powiedział, że sytuacja, w której radio dostało koncesję przed merytorycznym rozpoznaniem wniosku ZAiKS, jest niedopuszczalna.

— Postępowanie z wniosku o dopuszczenie nie zostało zakończone i koncesja dla radia nie powinna być wydana przed jego zakończeniem —stwierdził sędzia Jan Kacprzak.

Zaznaczył też, że musi dojść do rozpoznania wniosku ZAiKS merytorycznie i jeśli się okaże, że organizacja jednak może mieć udział w przyznawaniu koncesji, decyzja koncesyjna dla Radia Bieszczady będzie mogła zostać przez nią zaskarżona.

Obecna koncesja dla rozgłośni wygasa w 2009 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JBR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu