Koniec branżowego wyścigu po granty

opublikowano: 22-11-2018, 22:00

W przyszłym roku raczej nie będzie programów sektorowych. Ratunkiem dla innowatorów może być „szybka ścieżka”.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) przeprowadziło ocenę działania 1.2 programu Inteligentny Rozwój (POIR). Przypomnijmy: przyznawane w jego ramach dotacje dla nowatorskich spółek mają minimalizować ryzyko prowadzonych przez nie projektów B+R. Programy sektorowe odpowiadają też na potrzeby rynku.

Bez chemii

Na początku listopada NCBR poinformowało m.in. Polską Izbę Przemysłu Chemicznego (PIPC) o zamknięciu programu Innochem, który wspiera innowacje z branży chemicznej. Powodem takiej decyzji było — co podkreśla prof. Maciej Chorowski, dyrektor rządowej agencji — niewielkie wykorzystanie pieniędzy przeznaczonych na ten cel. Do firm trafiło raptem 32 proc. dostępnej puli.

— Zamknięcie programu nie oznacza jednak zamknięcia możliwości uzyskania wsparcia z NCBR przez podmioty z sektora chemicznego — zaznacza prof. Maciej Chorowski w piśmie do przedstawicieli PIPC.

Zwraca uwagę na cieszący się wśród przedsiębiorców dobra opinią program „szybka ścieżka”, czyli poddziałanie 1.1.1 POIR. Dotacje wspierają przedstawicieli biznesu, którzy stawiają na innowacje i chcą konkurować wynikami prac B+R. Granty są też zachętą do rozpoczęcia wspomnianych prac dla przedsiębiorców, którzy do tej pory nie byli nimi zainteresowani. Prof. Maciej Chorowski liczy na zwiększenie liczby i wartości projektów współfinansowanych przez NCBR w tym konkursie.

Wyjątki

Magdalena Zawadzka, partner w Crido, podkreśla, że rządowa agencja oceniła programy sektorowe, dla których zakończył się etap pilotażowy.

— W przypadku wielu z nich powstało pytanie o ich kontynuację. Trudno nie zauważyć pozytywnego wpływu wspomnianych programów na poszczególne branże i środowiska przedsiębiorców. Przedstawiciele NCBR podjęli jednak decyzję o zamknięciu większości z nich, podając m.in. argument dotyczący niewielkiego wykorzystania pieniędzy — podkreśla Magdalena Zawadzka.

Ekspertka Crido wylicza programy, które nie doczekają się kolejnych edycji. Wśród nich są: Innomed, Innochem, Innomoto, WoodInn, Iuser, PBSE, Innotabor, InnoSBZ, InnoNeuroPharm, Innotextile i Innolot.

— Programy dla branży gier wideo i stalowej — GameInn i Innostal — pozostaną, ale pod warunkiem, że NCBR udźwignie ich organizację i znajdą się pieniądze na wsparcie projektów. Takie uzasadnienie rządowa agencja przedstawiła w pismach do przedstawicieli wspomnianych branż — zaznacza Magdalena Zawadzka.

Rozdzielili połowę

Nie dziwi się, że w tej sytuacji NCBR namawia przedsiębiorców do ubiegania się o wsparcie z innych instrumentów.

— Lada dzień pojawi się nowy harmonogram POIR na 2019 r. Znając plany rządowej agencji, przedsiębiorcy powinni zastanowić się nad udziałem w konkursach szybkiej ścieżki lub regionalnych programów operacyjnych — radzi Magdalena Zawadzka.

Z wyliczeń Crido wynika, że do końca ubiegłego roku NCBR rozdzieliło między nowatorskie firmy zaledwie połowę dostępnej puli z programów sektorowych i poddziałania 1.1.1 POIR. Do podziału między wnioskodawców jest jeszcze 4,5 mld zł. Obecnie NCBR konsultuje harmonogram przyszłorocznych naborów POIR z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu