Korea Południowa ostrzega dealerów walutowych

opublikowano: 22-05-2019, 10:42

Południowokoreański bank centralny ostrzegł dealerów walutowych, że ostatnie osłabienie wona jest nadmierne. Tym samym Bank Korei (BoK) stał się najnowszym azjatyckim bankiem centralnym, który zwiększył obronę swojej waluty, w związku ze stratami jakie niesie za sobą wojna handlowa Stanów Zjednoczonych z Chinami.

Nadzorca rynku zaplanował wkrótce spotkanie, aby omówić skutki handlu, który zakłócił rynek walutowy, wynika z nieoficjalnych informacji jednego z urzędników koreańskiego ministerstwa finansów.

Południowokoreańskie wony
Zobacz więcej

Południowokoreańskie wony fot. Bloomberg

Zdaniem Banku Korei, lokalna waluta spadła zbyt szybko w krótkim okresie czasu, a jej słabość jest nadmierna w porównaniu do fundamentów gospodarczo-finansowych.

Nie ma pozytywnych informacji z negocjacji USA-Chiny, nastroje na lokalnych rynkach papierów wartościowych stały się negatywne, a dolar nadal rośnie - powiedział Min Gyeong-won, ekonomista w Woori Bank. W jego opinii, ostrzeżenie władz mogło pojawić się zbyt późno, ponieważ handlowcy zaczęli sprzedawać walutę, dopóki nie osiągnęła poziomu 1200 USD za dolara.

Od początku maja wycena wona spadła już o około 2,1 proc., co doprowadziło co najmniej ośmiu poważnych ostrzeżeń słownych ze strony ministerstwa finansów i Banku Korei, przy czym w ostatnich dniach ton stał się ostrzejszy. 

Najgorsza w Azji waluta w tym roku została dotknięta gwałtownym spowolnieniem eksportu chipów, podczas gdy wojna handlowa zaszkodziła perspektywom gospodarczym Korei.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu