Czytasz dzięki

Koronawirus stymuluje przemysł 4.0

opublikowano: 01-04-2020, 22:00

Praca biurowa na odległość stała się faktem. A co z produkcją? Czy również ona może być realizowana zdalnie?

W fabryce przyszłości ma być tylko dwóch pracowników. Człowiek — do karmienia psa. I pies — do pilnowania człowieka, aby niczego nie włączał. A zupełnie poważnie… Cyfryzacja, robotyzacja i automatyzacja eliminują tzw. element białka z wielu procesów produkcyjnych. Trudno jednak sobie wyobrazić np. montownię samochodów bez jakichkolwiek ludzi.

— Maszyny pomagają, usprawniają, przyspieszają i podnoszą produktywność, ale nie wymknęłysię spod naszej kontroli. Fizyczna praca ludzi jest niezbędna do utrzymania ciągłości zakładu, jest elementem jego mocy produkcyjnej — potwierdza dr Stanisław Drosio, dyrektor pionu usług i utrzymania oprogramowania BPSC.

Jak stawić czoła temu wyzwaniu? Zdaniem przedstawiciela BPSC trzeba wyraźnie odróżnić front-office od back- -office’u fabryki, a następnie zastanowić się, w jakim stopniu da się zautomatyzować każdą z tych sfer. Back-office to oczywiście zaplecze, obsługa administracyjna zakładu — pracujące w tej części osoby dużo łatwiej objąć zdalnym działaniem. Systemy IT wydają się wprost stworzone do digitalizacji funkcji biurowych. Trudniej jest natomiast przenieść do przestrzeni wirtualnej front-office, czyli po prostu produkcję. Tymczasem pandemia wskazuje na potrzebę ograniczenia kontaktów międzyludzkich oraz zmniejszenia liczby osób znajdujących się w tym samym czasie w hali lub magazynie.

— Rozwiązaniem mogłaby być filozofia industry 4.0 wspomagana przez internet rzeczy, czyli samoczynną komunikację między urządzaniami. Problem w tym, że koncept autonomicznej fabryki dopiero zaczyna być wdrażany i daleko mu do ideału — podkreśla dr Stanisław Drosio.

O czwartej rewolucji przemysłowej w Polsce do tej pory raczej się mówiło niż ją wdrażało. Epidemia każe przejść od pomysłów do czynów.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane