Projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie odpowiada potrzebom przedsiębiorców, a niektóre rozwiązania blokują wolność gospodarczą - uważa Konfederacja Pracodawców Polskich.
Projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie odpowiada potrzebom przedsiębiorców, a niektóre rozwiązania blokują wolność gospodarczą - uważa Konfederacja Pracodawców Polskich.
W piątek odbyła się konferencja uzgodnieniowa w sprawie projektu. Organizacje pracodawców zgłosiły do niego ponad sto stron poprawek i uwag.
Rząd ma przyjąć projekt ustawy pod koniec czerwca. Jego główne założenia to: bezpłatna rejestracja firmy w jednym okienku w urzędzie skarbowym i skrócenie czasu rejestracji do 7 dni.
KPP napisała w piątek w komunikacie, że rząd wprowadza rozwiązania, które z jednej strony wychodzą naprzeciw postulatom przedsiębiorców, jak np. w sprawie możliwości zawieszenia działalności gospodarczej, ale z drugiej stwony - "natychmiast stwarzają uwarunkowania blokujące nowe przywileje".
Przykładem jest - zdaniem KPP - powołanie Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które będzie mogło prowadzić kontrole w firmach przez 3 miesiące, i wydłużyć je nawet do 9 miesięcy. Tymczasem w ustawie o swobodzie ograniczono możliwość kontroli u przedsiębiorcy do 2 miesięcy.
KPP dodaje, że w obecnej ustawie przepisy dotyczące zasad prowadzenia kontroli w firmach są często niejasne i pozostawiają dużą swobodę interpretacji dla urzędników.
Rząd ogranicza możliwości reglamentowania działalności gospodarczej. Ale z drugiej strony - jak twierdzi KPP - chce przejąć od firm prywatnych budowanie autostrad i ograniczyć przedsiębiorczość prywatną.
Według Konfederacji, w projekcie zabrakło kluczowych zmian. KPP krytykuje, że 6 dziedzin działalności gospodarczej wciąż jest koncesjonowane, ok. 20 dziedzin działalności podlega regulacjom (pozostawiono katalog otwarty), a 31 rodzajów działalności wymaga zezwolenia. Tymczasem w większości krajów UE jedyną formą reglamentacji działalności gospodarczej jest koncesja.
© ℗
Podpis: Polska Agencja Prasowa SA